Wśród odkrytych mogił przeważają groby kryjące szczątki osób dorosłych, ale jak informuje Muzeum Regionalne w Jarocinie, archeolodzy odkopali także szkielety dziecięce. W sumie zinwentaryzowano prawie 70 pochówków. - Poza pojedynczymi grobami odkopano także duże skupisko kości, w którym uwagę zwraca ogromna liczba „luźnych” czaszek. Takich i innych ciekawostek jest tutaj o wiele więcej. Niestety prace posuwają się bardzo wolno ze względu na wyjątkowo niesprzyjające w tym roku warunki pogodowe - informuje Muzeum.
Chodzi oczywiście o deszcz, który utrudnia, a czasami uniemożliwia eksploatację grobów. Problemem jest także gliniaste podłoże, w którym muszą kopać archeolodzy. Przez to część prac, pod nasypem amfiteatru, jest w tym momencie niemożliwa.
Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z pierwszej połowy XV wieku. Najprawdopodobniej sto lat później powstała świątynia murowana. Według Stanisława Karwowskiego, który na początku XX w. stworzył opracowanie poświęcone historii kościoła św. Ducha, w tym miejscu mogło być dokonanych nawet 450 pochówków. W latach 70. minionego stulecie w sąsiedztwie ruin zbudowano amfiteatr, na którego scenie odbywały się pierwsze jarocińskie festiwale. Satry budynek został zburzony, a w jego miejscu, w przyszłym roku, zacznie powstawać nowy obiekt.
AW, Muzeum Regionalne w Jarocinie
Napisz komentarz
Komentarze