Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zabytkowy zbiornik na wodę zarasta chwastami. Kiedy zostanie godnie wyeksponowany?

Wielkie chwasty na najbardziej reprezentacyjnym placu w Kaliszu. Tak niestety wygląda zabytkowy zbiornik na wodę odkryty ponad rok temu przez archeologów. Miasto tłumaczy, że obiekt zostanie godnie wyeksponowany wraz z modernizacją płyty Głównego Rynku. Wciąż nie wyłoniono jednak firmy, która się tym zajmie.
Zabytkowy zbiornik na wodę zarasta chwastami. Kiedy zostanie godnie wyeksponowany?

W czwartek przed południem przy Ratuszu spore porządki: koszenie trawy na dawnym klombie, czyszczenie płyty Głównego Rynku. Omijały one jednak archeologiczne znalezisko fachowo nazwane już rząpią. Choć tak cenne, jak na razie zarastają je chwasty. Taki widok nie jest godny serca najstarszego miasta w Polsce, ale Urząd tłumaczy, że to tymczasowy stan. Utrzymuje się jednak już od zeszłego lata.

Dwa tygodnie temu został ogłoszony kolejny przetarg na wyłonienie wykonawcy modernizacji Głównego Rynku, którego zadaniem będzie również odpowiednia ekspozycja zabytkowego zbiornika.  - Zakres prac obejmuje nadbudowę cembrowiny zbiornika ponad poziom nawierzchni. Wnętrze studni zabezpieczone zostanie ozdobną kratą, pod którą będzie znajdować się również siatka zabezpieczająca. Teren przylegający do cembrowiny zostanie wyłożony kostką granitową. Dodatkowo, na wewnętrznej ścianie cembrowiny zostanie zainstalowana iluminacja świetlna – przekazuje nam Dagmara Pokorska, naczelnik Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji.

Przypomnijmy – archeolodzy na fragmenty tego zabytku natrafili rok temu w kwietniu. Specjaliści stwierdzili, że to rząpia - zbiornik wodociągowy najprawdopodobniej z XVII lub XVIII wieku. 11 czerwca tego roku znalezisko oficjalnie zostało wpisane do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego.

Wśród kaliszan długo trwała dyskusja nad wartością tego zabytku. Jedni uważają, że zasługuje na ekspozycję, inni twierdzą, że to po prostu szpetna dziura, niepasująca do charakteru Głównego Rynku.

Jedyny i już dawno zatwierdzony projekt rewitalizacji starówki zakłada m.in.: wymianę nawierzchni na płyty granitowe, fontannę posadzkową, miejskie poidełka, nowe ławki, nowe oświetlenie i iluminacje.

Miasto na oferty od firm czeka do 19 lipca. Na to zadania ma około 10 mln zł, z czego pół mln to rządowe wsparcie na ekspozycję zabytkowego zbiornika. Wcześniejsze przetargi trzeba było unieważniać, bo przedsiębiorstwa żądały zbyt wysokich kwot, sięgających ponad 14 mln zł. Jeżeli teraz uda się wyłonić wykonawcę – prace rozpoczną się na początku września. Termin ich zakończenia określony został na czerwiec przyszłego roku.

Agnieszka Gierz, fot. AG

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 28 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama