Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Święto plonów w Dobrzecu ZDJĘCIA

Dożynki tradycyjnie rozpoczęła msza dziękczynna w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła. Dalsza część obrzędu odbyła się w namiocie przed remizą. To właśnie tam barwny korowód poprowadziła orkiestra OSP Dobrzec. Zanim pokrojono dożynkowy chleb świąteczną atmosferę odrobinę popsuł spór o remont głównych ulic, który nieopatrznie wywołał Prezydent Kalisza.
Święto plonów w Dobrzecu ZDJĘCIA

Sołectwo Dobrzec jest częścią Kalisza, więc w dożynkowym święcie zawsze uczestniczą reprezentanci władz miasta. W tym roku oprócz prezydenta Grzegorza Sapińskiego przybyli: wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Włodarek, radni Edward Prus i Dariusz Grodziński, a także Skarbnik Miasta Irena Sawicka. Zaproszenie przyjęła również była wiceprezydent Kalisza Karolina Pawliczak. Poproszony o wystąpienie prezydent Kalisza podkreślił pracowitość mieszkańców Dobrzeca i życzył, zwłaszcza właścicielom gospodarstw rolnych, zawsze sprzyjającej pogody, ale też obiecał, że jeśli tylko radni Kalisza poprą projekt modernizacji Dobrzeckiej i św. Michała, to remont tych „zapomnianych ulic” ruszy jak najszybciej. To arteria przecinająca Osiedle Dobro i sołectwo Dobrzec, a więc najważniejsza na tym obszarze droga, ruchliwa i wykorzystywana nie tylko przez mieszkańców pobliskich domów i gospodarstw. Słowa Grzegorza Sapińskiego  oburzyły przewodniczącego Rady Osiedla Dobro, Jana Maślaka, który podkreślił, że jeżeli ktoś o tych drogach zapomniał, to raczej władze Kalisza. Przewodniczącego poparł radny Dariusz Grodziński, który mieszka od kilku lat na tym terenie i przypomniał, że projekt modernizacji Dobrzeckiej-św. Michała sięga roku 2014, dwukrotnie zyskał poparcie radnych i znalazł się w budżecie. Został po prostu niewykonany.

Po niemiłym początkowym akcencie dalsza część dożynkowej uroczystości była już pełna radosnego śpiewu, muzyki i tańca, ruszyła bowiem – przygotowana przez kaliskie Centrum Kultury i Sztuki – Estrada Folkloru. Najpierw pokazano fragmenty widowiska „Wesele w Dobrzecu”, w którym parę weselną zagrali Kinga i Maciej z Zespołu Gorzyczanie, a weselne przyśpiewki przypomniały Cekowianki i Korzeniewianki. Rolę Narratora przyjął Jerzy Szukalski, a częstującego wódką weselnego drużby – Andrzej Tylczyński. W ramach Estrady Folkloru „Gorzyczanie” zaprezentowali wiązanki tańców wielkopolskich i kaszubskich, a skoczne rytmy w wykonaniu kapeli Tursko zachęciły gości do tańca. Zaproszeniom Kingi i Macieja, którzy przed chwilą odgrywali młodą parę, nie odmówili prezydent Grzegorz Sapiński i Joanna Kempa z Urzędu Miejskiego. Dożynki w Dobrzecu trwały do północy, a po zakończeniu Estrady Folkloru taneczną zabawę kontynuował zespół „Części zamienne”.

Dodatkową atrakcją imprezy były animacje dla dzieci i malowanie twarzy, a także Targi Sztuki Ludowej, w ramach których wyroby ze słomki i bibuły prezentowała Marianna Filipiak z Dąbrowy koło Koźminka. Estrady Folkloru 2018 odbywają się w ramach projektu CKiS w Kaliszu pod nazwą „Grajcie skrzypce, grajcie basy. Dokumentacja i popularyzacja ludowych tradycji muzycznych Ziemi Kaliskiej” realizowanego z udziałem środków z MKiDN oraz z Województwa Wielkopolskiego.

zdj. R. Kuciński


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 19°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 30 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama