Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi „zawodowcy” w Irlandii

W ramach projektu „Erasmus +” na warsztaty do Irlandii wyjedzie 50 uczniów, a Samorząd Województwa Wielkopolskiego – poprzez inne projekty – w jeszcze większej mierze rozwija współpracę z Zieloną Wyspą.
Nasi „zawodowcy” w Irlandii

W ramach projektu pod nazwą „Zawodowcy Południowej Wielkopolski otwarci na standardy europejskie” do Irlandii wraz z sześcioma opiekunami wyjedzie w sumie 50 uczniów z trzech szkół z terenu subregionu kaliskiego. Przez miesiąc będą doskonalić umiejętności w specjalnościach: fryzjer, sprzedawca, kucharz, logistyk i technik logistyk, technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik technologii żywienia i technik architektury krajobrazu. To pierwszy tego typu projekt realizowany przez jednostkę organizacyjną Samorządu Województwa Wielkopolskiego. „To jest właśnie promocja szkolnictwa branżowego, pokazywanie młodzieży, że szkoła zawodowa wcale nie musi być nudna, że można dobrze się nauczyć zawodu, a przede wszystkim pięknie odnaleźć się na rynku pracy, o co nam najbardziej chodzi. Naprawdę tych rąk do pracy, fachowców, nie tylko tu na południu, ale w całej Wielkopolsce, bardzo potrzeba” - powiedziała Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Wartość projektu opiewa na prawie 150 tysięcy euro, czyli około 650 tysięcy złotych. Na jego potrzeby powołano konsorcjum szkół, które objęło trzy placówki: z Kalisza oraz powiatów jarocińskiego i krotoszyńskiego. „Zdając sobie sprawę, jak bardzo szkoły w obecnych czasach są obciążone realizacją różnych projektów, a nauczyciele i dyrektorzy czasowo zaangażowani, jako Centrum postanowiliśmy wyjść z opcją wsparcia, ponieważ cała oprawa organizacyjno-techniczna, łącznie z pisaniem wniosku, przygotowywaniem dokumentacji i rozliczeniem jest po naszej stronie” – poinformowała Magdalena Sekura-Nowicka, dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu.

Pierwsze wyjazdy zaplanowane są na maj przyszłego roku, ale realizacja projektu rozpoczyna się już od września rekrutacją uczniów, a potem ich przygotowaniem kulturowo-językowym. Projekt zakończony zostanie na początku 2020 roku. „Nasza młodzież pochodzi z małych miasteczek i wsi. Dla nich jest to duża szansa wypłynięcia, rozwinięcia skrzydeł, stąd nasz udział w tym projekcie” - tłumaczyła Karolina Rejek, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zdunach.  „To jest także szansa, aby zobaczyć inną organizację pracy, inną kulturę pracy. Wyjazd do Irlandii jest sam w sobie niezwykle interesujący dla naszych uczniów” – zauważył Sławomir Wilak, dyrektor  Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych w Tarcach. „Ten pierwszy raz, kiedy pojadą do Irlandii, gdy będą mogli zastosować język angielski branżowy przyniesie im duże korzyści, może nawet większe niż dwa lata uczenia się języka w szkole, bo będą mogli w swoim zawodzie go użyć” - dodała  Ewa Maciejczyk, kierownik ds. kształcenia praktycznego ZSZ w Kaliszu.

W październiku w szkołach odbędą się też zajęcia i konkursy w ramach tygodnia irlandzkiego, uwieńczone konferencją z obecnością Ambasadora i Konsula Irlandii w Polsce. Warto przypomnieć, że Fundacja Kultury Irlandzkiej realizuje od kilku lat na terenie Polski dwa projekty edukacyjne: „Irlandia w szkole” oraz „Z Seanem przez świat”. Działania i oferta pierwszego projektu adresowana jest do szkół podstawowych i średnich, drugiego natomiast do przedszkoli.

R. Kuciński, zdj. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 19°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 30 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama