Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Źródła i skutki zanieczyszczeń powietrza

Chcesz odetchnąć z ulgą? Postaraj się o czyste powietrze w domu! Na to na zewnątrz niestety nie zazwyczaj nie mamy wpływu, jednak w naszym mieszkaniu możemy stworzyć idealne warunki nie tylko do życia, ale też… oddychania! Dzięki kilku trikom pozbędziesz się źródła zanieczyszczonego powietrza i zafundujesz sobie dobre samopoczucie. Zapraszamy do lektury!
Źródła i skutki zanieczyszczeń powietrza

Smog w domu

Nieustannie słyszymy o smogu, który czai się na zewnątrz… ale czy do naszego domu również się dostaje? Niestety, jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie poziom zanieczyszczeń w naszym domu jest tylko o połowę mniejszy niż na zewnątrz. Na szczęście możemy zminimalizować ilość smogu, który wpada do naszego domu. Po pierwsze - nie powinniśmy otwierać okien, kiedy wiemy, że na zewnątrz jest wysokie stężenie pyłów. A skąd mamy to wiedzieć? Istnieją specjalne aplikacje na telefon, które informują o poziomie smogu. Sami również możemy stwierdzić czy powinniśmy otwierać okno, np. przy bezwietrznej pogodzie i mgle prawdopodobieństwo wystąpienia smogu rośnie. Po drugie - warto zainwestować w rośliny. Są one naturalnym sposobem na walkę ze smogiem w domu. Rośliny łączą przyjemne z pożytecznym - nie dość, że są piękną ozdobą, to jeszcze stanowią naturalne filtry. Jeżeli Ci naturalni pomagierzy nie dadzą rady pozbyć się smogu, musimy zainwestować w ciężką broń, tzn. oczyszczacz powietrza. 

Farby i wystrój pokoju

Zanieczyszczone powietrze nie bierze się wyłącznie z zewnątrz - farby, których używamy do malowania wnętrz czy też meble i niektóre elementy wystroju również wpływają na powietrze w domu. Zacznijmy od ścian - po skończonym malowaniu zawsze należy mieszkanie wywietrzyć. Nawet te najnowocześniejsze farby mogą zanieczyścić powietrze w domu, a tym samym prowadzić do bólów i zawrotów głowy. Wybierając kolor ścian, warto więc nie tylko zwracać uwagę na połysk czy trwałość, ale także na tzw. Lotne Związki Organiczne, które wpływają niekorzystnie na nasz organizm. Również z rozwagą należy wybierać nowe meble do domu. Płyty pilśniowe, meble tapicerowane bądź ze sklejki mogą emitować formaldehyd. Jego wysokie stężenie jest niebezpieczne dla ludzi i powodować m.in. pieczenie oczu, kaszel, kichanie, katar i suchość w gardle. W skrajnych sytuacjach, np. przy nadwrażliwości na tę substancję, formaldehyd może nawet wywołać astmę oskrzelową. Aby się przed nim uchronić, warto sprawdzać jakie substancje znajdują się w meblach, które kupujemy, a także w klejach i materiałach budowlanych. Dobrymi obrońcami są oczywiście rośliny! Niekwestionowanym liderem w oczyszczaniu powietrza jest skrzydłokwiat, który pobiera szkodliwe substancje, a oddaje w postaci obojętnej. 

Odkurzanie domu 

Zanieczyszczenia w powietrzu to także… kurz i inne alergeny! Z nimi również można walczyć - wystarczy wyposażyć odkurzacz w worek syntetyczny i filtr HEPA. Taki duet skutecznie pozbędzie się niechcianych pyłów, a my będziemy mogli cieszyć się zdrowym powietrzem w domu! 

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 18°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 31 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama