Krystyna Velkova urodziła się 4 marca 1956 r. Uczęszczała do III LO im. M. Kopernika w Kaliszu - swoim rodzinnym mieście, gdzie się wychowywała. Studiowała geografię na UŁ. Jej rodzina była od wieków związana z ziemią kaliską, Kaliszem i Cienią Młyn.
Jej trzecia książka pod tytułem „Mapa czasu” dotyczy kalendarza księżycowego na ziemi kaliskiej. Jest to kolejna odszukana i przedstawiona forma zapisu czasu i najstarszy kalendarz znany przez człowieka na Ziemi. Figury za pomocą których jest on wyodrębniony to postacie kobiece, czyli spersonifikowane obszary ziemi odzwierciedlające fazy Księżyca jak i pory roku.
Wszystkie trzy kalendarze, jak i obiekty dotyczące drogi mlecznej czy końca roku opisane i przeanalizowane przeze autorkę na ziemi kaliskiej zarysowują obszar idealnego państwa utworzonego z małych państewek powiązanych ze sobą czasem jednego roku określonym na planie podobnym jak na niebie.
Opisane w tej trylogii, dokonane przez autorkę odkrycia określonych kształtów na powierzchni Ziemi są zaskakujące, innowacyjne i prowadzą do postawienia nowych tez w odniesieniu do dawnych działań człowieka na wskazanych terenach. Pokazują też zgodność odkryć z historią danego terytorium. Niekiedy pozwalają na odwrócenie zależności, a odczytane figury wskazują na znajdujące się w określonym miejscu budowle często już niewidoczne bo zniszczone, zasypane, zarośnięte, itp.
Spotkanie z Krystyną Velkovą odbędzie się 28 września br. o godz. 12.00 w siedzibie Archiwum Państwowego przy ul. Poznańskiej 207.
W programie:
• Powitanie gości – godz. 12.00
• Geneza książki
• Omówienie treści książki
• Rozszerzenie tematyki – przedstawienie trylogii
• Dyskusja, pytania
• Indywidualne spotkania z autorką
Wstęp wolny.
MIK, fot. arch.
RED za: AP w Kaliszu
Napisz komentarz
Komentarze