Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sytuacja na rynku pracy w województwie wielkopolskim

Województwo wielkopolskie od lat uchodzi za region najmniej dotknięty bezrobociem. Najnowsze dane Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu zdają się potwierdzać tę tezę. Według badań przeprowadzanych w lipcu bieżącego roku stopa bezrobocia dla tego województwa wynosiła zaledwie 3,3% i była najniższa w całym kraju – Wielkopolsce udało się wyprzedzić pod tym kątem województwo mazowieckie oraz województwo małopolskie.
Sytuacja na rynku pracy w województwie wielkopolskim

Wielkopolska na tle pozostałych województw

Dobra passa tej części kraju trwa. Stopa bezrobocia jest nie tylko rekordowo niska, ale także zmniejszyła się o 0,8% w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Z informacji Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu i Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że bez pracy pozostawało 52 293 mieszkańców regionu (tzw. bezrobocie rejestrowane). Ilościowo nie jest to najmniejszy wynik (mniej bezrobotnych mieszka w województwach lubuskim, opolskim, podlaskim, pomorskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim czy zachodniopomorskim), ale należy pamiętać, że to stopa bezrobocia, czyli stosunek bezrobotnych do liczby ludzi aktywnych zawodowo najlepiej pokazuje skalę bezrobocia. W Wielkopolsce stopa bezrobocia wynosi 3,3%. Drugim województwem pod względem niskości stopy bezrobocia jest województwo śląskie, gdzie wskaźnik ten wynosi 4,5%. Jak widać, różnica między pierwszym a drugim miejscem to ponad punkt procentowy.

Zapotrzebowanie na pracowników

Według danych WUP w Poznaniu najwięcej ofert pracy wpłynęło do Urzędu Pracy w Poznaniu – 2177. Najmniej ogłoszeń pojawiło się w Wągrowcu, Chodzieży i Międzychodzie. W regionie poszukiwani byli m.in. sprzedawcy, operatorzy wózków widłowych, operatorzy linii produkcyjnych, monterzy i kierowcy. Na pracę w Poznaniu i okolicach mogli liczyć też pracownicy produkcyjni, sprzedawcy, pracownicy biurowi, mechanicy, operatorzy maszyn. Analizując ogłoszenia w wyszukiwarkach pracy, wyraźnie zauważalne jest również to, że potrzebni są także specjaliści z branży IT, logistycy, doradcy klientów i analitycy.

Sytuacja kobiet na rynku pracy

W Wielkopolsce zdecydowanie lepiej radzą sobie panowie. 19557 – tyle wynosiła liczna bezrobotnych mężczyzn w lipcu. Kobiety bezrobotnych było 32736, a więc stanowiły one 62,6% wszystkich bezrobotnych w regionie. Najwięcej pań bez pracy pozostało w powiecie poznańskim (4380) i konińskim (4011), najmniej w powiatach wolsztyńskim (201), śremskim (340), nowotomyskim (354) i międzychodzkim (400). W przypadku kobiet poniżej 30. roku życia zdecydowanie ich największa liczba mieszkała w powiecie konińskim (1222).

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama