Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak ciężkie są plecaki uczniów? Rozpoczęła się akcja ważenia tornistrów

Nie powinny przekraczać 15% wagi dziecka. Czy tornistry uczniów spełniają tę normę? To chce sprawdzić Ministerstwo Edukacji Narodowej, które październik ogłosiło Miesiącem Ważenia Tornistrów. W Wielkopolsce akcję zainaugurowano w Zespole Szkół w Iwanowicach, w gminie Szczytniki.
Jak ciężkie są plecaki uczniów? Rozpoczęła się akcja ważenia tornistrów

Tornister Mikołaja, ucznia piątej klasy, jest zapakowany po brzegi. – Mam tu przede wszystkim książki, ćwiczenia, dwa piórniki, bo w drugim mam kredki – w pierwszym, by mi się nie zmieściły, i jeszcze śniadanie – mówi nam chłopiec. – Czy musiałeś te wszystkie książki wziąć dziś ze sobą? – pytamy? – Tak, bo wszystko jest dziś potrzebne. Jak nie mamy pracy domowej, to książki zostawiamy w szafce – tłumaczy.

Uczniowie, szczególnie ci ambitni, lubią mieć wszystko przy sobie. - Mimo że mają w klasach półeczki, mają szafki, mimo to dzieci noszą ze sobą książki, ćwiczenia. Czują się być może wtedy bardziej pewnie, a rodzice też nie do końca kontrolują tornistry swoich pociech – mówi Janina Nowak, dyrektor Zespołu Szkół w Iwanowicach.

Przez cały październik przedstawiciele kuratoriów oświaty oraz sanepidu będą sprawdzać, ile waży szkolny plecak, co uczeń w nim nosi na co dzień oraz czy rodzice i dzieci zwracają uwagę na to, w jaki sposób właściwie zapakować przybory szkolne. Z jednej strony uczniowie, rodzice i nauczyciele mogą sami wpłynąć na zmniejszenie wagi tornistrów poprzez wypracowanie wspólnych, racjonalnych zasad. Z drugiej strony zdecydowanie barki uczniów odciąży wprowadzanie do oświaty nowoczesnych technologii. -Wiele w tym aspekcie zostało zrobione, czyli szafki w szkołach - co wymusza ustawa o systemie oświaty. Dzieci mogą zostawiać tam tornistry. Mówimy o "Aktywnej tablicy" - w skal województwa wielkopolskiego już na ten cel zostało wydatkowanych ponad 13 mln zł. Mówimy o elektronicznych podręcznikach, ale i o szybkim internecie, gdzie umowy teraz podpisujemy. (...) Ministerstwo po to zbiera te dane i te dane będą przeanalizowane, aby wprowadzać kolejne udogodnienia dla uczniów. Aby podręczniki były wyposażane w ebooki, żeby wykorzystywano e-podręcznik czy wreszcie, by szafka szkolna spełniała swoje oczekiwania. Jeżeli dziecko zostawia podręcznik w szkole, to w domu powinno mieć możliwość skorzystania z elektronicznego podręcznika lub też odwrotnie – wyjaśnia Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolski.

Waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15% wagi ucznia. Dziecko ważące 30 kg powinno nieść na swoich barkach 3 kilogramowy ciężar. Najcięższy plecak zważony w szkole w Iwanowicach miał 7 kg.  Złe nawyki związane z noszeniem zbyt dużego obciążenia na plecach oraz utrzymywaniem nieprawidłowej postawy ciała mogą przyczynić się do bólów kręgosłupa, zmniejszenia pojemności płuc, a w efekcie doprowadzić do poważnych schorzeń ortopedycznych i neurologicznych.

AG, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama