Podczas konferencji zaprezentowane zostały między innymi dobre praktyki zgromadzone w ramach realizacji projektu, rekomendacje na przyszłość. Poznaliśmy również możliwości obywatelskie Seniorów, ich społeczną aktywność zagwarantowaną przez czynne i bierne prawo wyborcze, a także stopień partycypacji w procesach decyzyjnych. Była to także okazja do bezpośredniego spotkania z Seniorami oraz urzędującymi przedstawicielami samorządu z terenu Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.
Celem projektu jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych w trosce o godne starzenie się poprzez aktywność społeczną. To program, który przyczynia się do pełniejszego korzystania z potencjału społeczno-zawodowego osób starszych, aby mogły one pełnić różne role społeczne w życiu publicznym, np. poprzez Kluby Seniora. Podstawą przygotowania założeń do projektu była ewaluacja realizowana podczas spotkań na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej z Klubami Seniora oraz środowiskami senioralnymi – m.in. Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Podczas projektu zrealizowanych zostało 19 dwudniowych warsztatów. W każdym warsztacie wzięło udział co najmniej 20 osób, tj. seniorzy z danej gminy, urzędnicy (w tym radni) odpowiedzialni za realizację polityki senioralnej w danej gminie, organizacje pozarządowe czy Kluby Seniora. Warsztaty miały charakter spersonalizowany i dostosowany do potrzeb danej gminy. Ich program został dostosowany do priorytetów gminy, które zostały wskazane w ankiecie, był moderowany przez specjalistów rozumiejących potrzeby Seniorów oraz mających doświadczenie w procesie partycypacji senioralnej.
W Konferencji uczestniczyło 100 osób, wśród których byli Seniorzy, uczniowie – młodzież ze szkół, włodarze gmin będących Członkami SAKO oraz organizacje pozarządowe z terenu Aglomeracji.
W Konferencji udział wzięli i prelekcje wygłosili m.in. Prezes Zarządu SAKO, Krystian Kinastowski, Dyrektor Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska Ewa Milewska i Rektor Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu prof. dr. hab. Józef Orczyk. Damian Dubina Prezes Zarządu Instytutu Rozwoju Aktywności mówił o idei uczenia się przez całe życie jako elemencie utrzymania więzi społecznych”, a Jolanta Kucharzak, p.o. Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu o postawach obywatelskich i społecznych seniorów na przykładzie Klubów Seniora.
R. Kuciński, na podstawie materiałów organizatora
Napisz komentarz
Komentarze