Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Powstanie Zespół ds. rewitalizacji zbiornika w Szałem. Realne działanie czy przedwyborcza obietnica?

Mijają lata, mijają kadencje, zmieniają się parlamentarzyści i władze, a zbiornik w Szałem jak niszczał, tak dalej niszczeje. Wszystko rozchodzi się oczywiście o pieniądze, i to bardzo duże – mowa o co najmniej kilkudziesięciu milionach złotych potrzebnych na rewitalizację zbiornika. By je pozyskać, konieczne jest prawdziwe zaangażowanie wszystkich, którzy odpowiadają za naszą małą ojczyznę. Z inicjatywą stworzenia Zespołu ds. ożywienia Zalewu Pokrzywnickiego wychodzi poseł Nowoczesnej Adam Szłapka.
Powstanie Zespół ds. rewitalizacji zbiornika w Szałem. Realne działanie czy przedwyborcza obietnica?

Zanieczyszczony, zaniedbany, z kompletnie niewykorzystanym potencjałem. Taki jest od lat zalew w Szałem. By to zmienić potrzeba fachowej analizy, dobrego planu i przede wszystkim zaangażowania i pieniędzy. W 2017 roku wreszcie wykonano pierwszy krok. Ogłoszono konkurs na koncepcję rekultywacji oraz przestrzennego zagospodarowania Jeziora Pokrzywnickiego dla studentów Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ

Prace studentów stanowią skarbnicę pomysłów i rozwiązań ożywiających zbiornik i jego najbliższe tereny. Najlepsze prace zatwierdzone przez doktorów i profesorów uczelni, oficjalnie zaprezentowano i …schowano do szuflady. Bo na realizację koncepcji zdolnych studentów nie ma pieniędzy.

Zalew położony jest w gminie Opatówek. Sam zbiornik należy do rządowej spółki Wody Polskie. Tereny wokół mają wielu właścicieli. W części są to osoby prywatne, w części teren należy do Nadleśnictwa Kalisz, część jest gminy Opatówek. To dodatkowo komplikuje sprawę.

Problemem zbiornika w Szałem interesuje się Adam Szłapka, pochodzący z Kościana poseł Nowoczesnej z naszego okręgu. Dwukrotnie składał poprawki do budżetu państwa, by zabezpieczyć 22 mln zł na rekultywację zalewu. Zostały odrzucone. Teraz poseł wystosował interpelację do ministra środowiska, czy ten planuje przeznaczyć środki na rewitalizację zbiornika. - Niewiele miast w Polsce, o takiej wielkości jak Kalisz, ma taki zasób, jakim jest taki zbiornik. I w gruncie rzeczy środki, które trzeba zainwestować w tym zakresie, nie są takie duże, bo tu chodzi o oczyszczenie i pogłębienie. I to, co chcemy zainicjować to powołanie zespołu czy masy krytycznej: mamy miasto Kalisz, Opatówek, inne gminy, województwo, ministerstwo, Wody Polskie - „ileś” podmiotów, które się tą sprawą zajmą i ją doprowadzą do końca. Z całą pewnością da się zdobyć środki, także z różnych instytucji europejskich – mówi Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej.  

W grupie siła. Poseł w tej sprawie spotkał się z prezydentem Kalisza. Wola współpracy oczywiście jest. Choć zbiornik leży w gminie Opatówek, to mały samorząd sam nie poradzi sobie z tak dużym zadaniem. A z oczyszczonego, ciekawie zagospodarowanego Zalewu mogliby korzystać mieszkańcy niemal całej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Dlatego potrzebne jest zaangażowanie wszystkich zainteresowanych stron. Stąd pomysł powołania Zespołu ds. ożywienia zbiornika w Szałem. - Powinien on zjednoczyć i parlamentarzystów i Urząd Marszałkowski i Sejmik i gminę Opatówek i Kalisz oraz wszystkie gminy, przez które przepływa Pokrzywnica i Trojanówka. I to jest bardzo ważne, by do zbiornika na Szałe wpływały czyste rzeki. Jest wola współpracy i będziemy czekać na odpowiedź ministra w sprawie dofinansowania. Mamy nadzieję, że w tej kadencji uda się ten problem rozwiązać – dodaje Barbara Oliwiecka z Nowoczesnej, radna Koalicji Obywatelskiej.

Oby ta sprawa rzeczywiście zjednoczyła parlamentarzystów z wszystkich opcji politycznych i władze samorządowe. A zapowiedzi intensywnego zabiegania o miliony na Zalew w Szałem zakończyły się realną inwestycją, a nie zaliczeniem do kolejnych przedwyborczych obietnic bez pokrycia.

Agnieszka Gierz, fot. archiwum, autor

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 10°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama