niedziela, 29 września 2024 15:28
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W Kaliszu powstał Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonych Przestępstwem

Osoby pokrzywdzone przestępstwem i ich rodziny mogą liczyć na kompleksową pomoc. 16 kwietnia w Kaliszu działalność rozpoczął Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym. Instytucja ma swoją siedzibę w Centrum Księdza Orione przy ul. Kościuszki 24.
W Kaliszu powstał Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonych Przestępstwem

Ośrodek udziela pomocy prawnej, psychologicznej, psychiatrycznej, tłumaczy migowych i językowych, a nawet pomocy materialnej. W ramach tej ostatniej będzie opłacany zakup żywności, odzieży, sprzętu rehabilitacyjnego, remont mieszkań i opłata czynszu, a także odpoczynek dzieci i młodzieży. Finansowany będzie również koszt żłobków, przedszkoli, kursów czy szkoleń. Należy podkreślić, że pomoc specjalistów jak i materialna będzie dotyczyła wyłącznie szkód poniesionych w wyniku przestępstwa.- Z pomocy naszego ośrodka mogą korzystać osoby nie tylko mieszkające na terenie Kalisza, ale też okolic, a tak naprawdę całej Polski, ponieważ Ministerstwo Sprawiedliwości, we współpracy z którym ten ośrodek jest prowadzony, nie narzuca terytorialnych ograniczeń co do osób, którym taka pomoc przez nasz ośrodek może być udzielona – mówi Magdalena Kowalska, dyrektor Okręgowego Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem funkcjonuje w budynku Centrum Księdza Orione przy ul. Kościuszki 24 w Kaliszu. - Ponieważ mamy bardzo dobrą opinię jako Orioniści w mieście i to ciągnie się latami, bo oprócz naszego zaangażowania w pomoc charytatywną, społeczną pomagamy również i duchowo, więc ludzie też mają jakąś gwarancję, że człowiek, który tutaj przyjdzie nie zostanie oszukany i może się zwracać, prosząc o pomoc. Szukaliśmy nowych wyzwań, na które można było odpowiedzieć, które byłyby jednocześnie potrzebą tego środowiska – mówi ks. Sylwester Sowizdrzał, dyrektor Centrum Księdza Orione w Kaliszu.

W celu otrzymania form pomocy należy zgłosić się osobiście do Ośrodka i wypełnić wniosek o udzielenie pomocy. Przy złożeniu wniosku należy okazać się dokumentami potwierdzającymi wystąpienie przestępstwa (z policji, prokuratury, sądów, Centrów Interwencji Kryzysowych, lekarskimi) oraz przedłożyć kserokopie tych dokumentów.

Jak podkreślają organizatorzy potrzebę utworzenia Ośrodka potwierdzają policyjne statystki. W 2016 r. w Wielkopolsce doszło do 61 705 przestępstw, a w 2017 do niewielu mniej - 57 485. W samym Kaliszu oraz w powiatach objętych działaniami projektu w roku 2016 popełniono łącznie 12 223 przestępstwa, a w 2017 - 11 026 przestępstw na różnym tle.

Przy Ośrodku działał będzie multidyscyplinarny zespół składający się z:

-  pracowników pierwszego kontaktu

-  psychologów, psychiatrów,

-  prawników

- mediatorów, kuratorów sądowych

- tłumacza języka migowego, tłumaczy języków obcych.

Obok Ośrodka w Kaliszu działać będzie 7 punktów lokalnych:  w Opatówku, Ostrowie Wielkopolskim, Pleszewie, Jarocinie, Kępnie, Ostrzeszowie i Krotoszynie.

Ośrodek w Kaliszu będzie czynny:

- od poniedziałku do czwartku w godzinach 8.00-20.00

- w piątek od 8.00-16

- sobotę 8.30-12.30

W punktach lokalnych pełnione będą dyżury w określone dni i godziny. Kontakt z Ośrodkiem i punktami lokalnymi osobisty lub za pośrednictwem całodobowej infolinii: 62 72 32 006.

Całodobowo przez 365 dni w roku działało będzie mieszkanie interwencyjne. Na terenie Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Kaliszu czekają pokoje z dostępem do łazienki, toalety, kuchni oraz pralni.

Pomoc udzielna przez Ośrodek udzielana jest bezpłatna.

KB, fot. autor, dane statystyczne: policja.pl, KWP Poznań

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama