niedziela, 29 września 2024 15:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podwyżki za śmieci od września. Co jeszcze zmieni się w gospodarce odpadami?

Opłaty za śmieci w górę - to nieuniknione. Składają się na to wyższe ceny energii, transportu, wzrost płacy minimalnej, a przede wszystkim znaczne zwiększenie tzw. opłaty marszałkowskiej - ponoszonej z tytułu składowania odpadów. W dodatku śmieci wytwarzamy coraz więcej, a mieszkańców w deklaracjach ubywa… Podwyżki wprowadzają niemal wszystkie samorządy, czeka to również kaliszan. Nowe stawki nie są jeszcze uchwalone. To zależy głównie od rozstrzygnięcia przetargu na odbiór odpadów od kaliszan. Wiadomo, że wyższe stawki będą obowiązywać mieszkańców od września. Najpierw radni musieli zająć się zmianami kilku zasad w naszym systemie gospodarowania odpadami.
Podwyżki za śmieci od września. Co jeszcze zmieni się w gospodarce odpadami?

Ceny do końca sierpnia pozostają dla kaliszan bez zmian, czyli 14 zł od osoby za śmieci segregowane i 21 zł za niesegregowane. Te stawki obowiązują od 2015 roku. Przez 4 lata sporo się jednak zmieniło…

Woda „uszczelni” system?

- Podwyżki cen paliwa, podwyżki cen energii, podwyżka płacy minimalnej, koszty pracownicze bardzo dużo w ciągu 4 lat wzrosły. To wszystko jest przesłanką do tego, że nie możemy marzyć o tym, że tej podwyżki nie będzie – mówi Jan Adam Kłysz, Naczelnik Wydziału Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Dużym obciążeniem jest też znaczny wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej – jej wysokość jest ustalana rozporządzeniem Rady Ministrów. – Jest to opłata za składowanie odpadów i tutaj koszty wzrastają dwu - lub nawet i trzykrotnie – mówi nam Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”.

W lipcu wygasa umowa Miasta z firmami odbierającymi odpady – to między innymi od warunków finansowych nowej umowy będzie zależeć stopień podwyżki za opłaty za śmieci dla mieszkańców. Przed radnymi zatem jeszcze najważniejsza kwestia, czyli ustalenie nowej stawki i sposobu jej naliczania. Obecna metoda nie jest w pełni „szczelna”. - Obecnie system jest taki, że zbiera opady od około 86 tysięcy mieszkańców miasta Kalisza, a zameldowanych jest około 97 tysięcy. Musimy wziąć pod uwagę migrację, czyli osoby które opuszczają miasto, ale z reguły oni od razu zmieniają deklarację. Natomiast ci, którzy dojeżdżają do miasta, do pracy albo studenci, którzy czasowo u nas przebywają, oni nie są objęci systemem. Dlatego jedyną metodą, by objąć każdego z nas jest … woda, jej zużycie. Ilość zużytej wody oddaje to, ile mieszkańców w danym momencie jest w mieście, w danym lokalu – wyjaśnia Jan Kłysz.

Jak czytamy na portalu biznes.interia.pl - w Kielcach "zniknęło" prawie 30 tys. mieszkańców, a w Częstochowie ponad 20 tys. - Gdy porównać statystyki dotyczące ludności i dane z opłat na śmieci, okazuje się, że w polskich miastach nie ma studentów, a w wynajmowanych mieszkaniach praktycznie nikt nie mieszka – wskazuje prezes Centrum Innowacji Społeczno-Samorządowych Centropolis Krzysztof Koman.

O metodzie naliczania opłat  w Kaliszu zdecydują radni. W Ostrowie rachunki za odbiór śmieci wzrosły o 60%. W niektórych samorządach ceny poszybowały nawet o 100% i więcej! Jak mówił nam dziś naczelnik Wydziału Środowiska: - Nie sądzę, by podwyżki u nas wynosiły mniej niż 20%, ale nie wyobrażam sobie, żeby to było więcej niż 50% - przyznaje urzędnik.

Bio-kosz; PSZOK i opłaty dla przedsiębiorców

Zanim jednak Miasto mogło zająć się przygotowaniem nowego przetargu, Rada Miasta musiała wprowadzić pakiet uchwał dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi. Po długich i burzliwych obradach, na wtorkowej Nadzwyczajnej Sesji rady Miasta wprowadzono trzy główne zmiany.

By zmniejszyć skalę czekających nas podwyżek postanowiono wprowadzić dodatkową opłatę dla przedsiębiorców – podmiotów gospodarczych. - W Kaliszu funkcjonuje blisko 10 tysięcy podmiotów gospodarczych i w ramach działalności tych podmiotów też są produkowane odpady komunalne. Każdy z nas pracując, wytwarza odpady komunalne, stąd te odpady będzie odbierać teraz miasto, ale oczywiście za dodatkową opłatą. To wprowadzi do systemu pewną kwotę pieniędzy, która obniży tę podwyżkę, bo jak więcej osób składa się na pewną całość, to łatwiej jest nam podołać tym kosztom – wyjaśnia Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Z opłat wyłączone będą jednostki użyteczności publicznej, szpitale, hotele, cmentarze, targowiska, sklepy wielkopowierzchniowe i na wniosek Koalicji Obywatelskiej – obiekty gastronomiczne.

Kolejna zmiana to dodatkowy pojemnik dla mieszkańców na odpady biodegradowalne. Są to m.in. resztki żywności, owoce, warzywa, obierki, fusy, liście, kwiaty, skoszona trawa, suche pieczywo, przeterminowana żywność bez opakowań czy resztki produktów mlecznych. Ma to zwiększyć ekologiczny efekt selekcji śmieci.

Nowością będzie też tzw. PSZOK, czyli obowiązek funkcjonowania na terenie Kalisza Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Takie miejsca funkcjonują już od dawna w wielu gminach, np. Blizanowie, Godzieszach czy Opatówku. - Ustawodawca zobowiązał gminy, że muszą mieć na swoim terytorium czy w granicy swojego działania stacjonarny Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów. Mieszkańcy każdego dnia, poza niedzielami i świętami, będą mogli sami dostarczyć część produkowanych w gospodarstwach domowych, takich jak m.in. meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, baterie, akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, przeterminowane leki, farby i oleje, szkło, papier, metal, odzież oraz tekstylia – tłumaczy Jan Kłysz. Miasto na razie zleci prowadzenie Punktu prywatnej firmie.

Nowością są opłaty ryczałtowe za odpady komunalne pochodzące z domków letniskowych lub innych nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowych, np. rodzinnych ogrodów działkowych. Mają one na celu  zwiększenie poziomu segregacji odpadów na tych terenach, a przez to uszczelnienie systemu. Na terenach ogrodów działkowych powstają odpady, a wobec braku odpowiednich pojemników, zdarzały się też przypadki podrzucania przez właścicieli śmieci do pojemników innych podmiotów.

Uchwały wchodzą w życie wraz z początkiem września.

AG; fot. archiwum; kalisz.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama