Przedmioty ścisłe to ich pasja, z którą wiążą także swoją naukową i zawodową przyszłość. Solidną wiedzę zdobywają tutaj, w kaliskim „Koperniku” oraz – od niedawna – w Instytucie Fizyki UAM. Mają już za sobą pierwsze warsztaty na prawdziwym akademickim poziomie w „Pracowni Podstaw Eksperymentu Fizycznego” poznańskiej uczelni. - Pierwsze zajęcia były może najmniej atrakcyjne ze wszystkich ośmiu, które ich czekają, ponieważ były to zajęcia dotyczące statystyki i tego, jak po zebraniu pomiarów w doświadczeniu należy opracować je matematycznie. Jest to więc coś – wydawałoby się – niespecjalnie interesującego, a jednak okazuje się, że wyszli po tych zajęciach bardzo zadowoleni. Myślę, że dalej będzie już tylko ciekawiej i lepiej – mówi Małgorzata Masłowska, nauczycielka fizyki w „Koperniku”.
Uczniowie z Kalisza będą pracować w dwu- i trzyosobowych zespołach pod okiem wykładowców akademickich. A sama fizyka ich zdaniem to zdecydowanie coś więcej niż kolejny trudny przedmiot szkolny. - Fizyka jest bardzo pasjonującą nauką, dlatego że po prostu nas otacza. Fizyka jest wszędzie – podkreśla Maria Kowalczyk, uczennica III L.O. – Taka możliwość korzystania z nauki na uniwersytecie na pewno zaprocentuje w przyszłości, lepiej zdamy maturę i lepiej będziemy radzić sobie na studiach. Podobnego zdania jest Mateusz Lisek z „Kopernika”. - Fizyka może przydać się w przyszłości. Szczególnie na studiach jest wiele kierunków, które wymagają znajomości tego przedmiotu, jak i w pracy, bo wiele firm otwartych jest na kierunki ścisłe i techniczne – uważa.
Dlatego też licealiści są przekonani, że udział w takim projekcie to dla nich wyjątkowa szansa, a oni sami czują się w pewnym stopniu wyróżnieni. Do projektu przystąpili bez obaw. - To nie jest coś, czego trzeba się obawiać, to jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla nas. Dlatego z przyjemnością tam jedziemy, bo na pewno to nam pomoże w przygotowaniach do matury – mówi Błażej Suszyński. - Traktuję to jako szansę i możliwość rozwoju oraz możliwość poznania wielu ciekawych rzeczy, doświadczeń, które przygotują mnie do studiów oraz do matury rozszerzonej z fizyki – dodaje jego kolega Tomasz Sołtysiak.
Kaliski „Kopernik” jest jedynym liceum z regionu kaliskiego, które zostało zakwalifikowane do tego akademickiego programu. Oprócz kaliszan w projekcie udział biorą także uczniowie dziewięciu szkół m.in. z Poznania, Gostynia, Leszna i Krotoszyna. A uczniowie III LO w Kaliszu już za niespełna miesiąc także na miejscu będą mogli przeprowadzać eksperymenty i pomiary w nowej szkolnej pracowni fizycznej.
Mirosława Zybura, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze