Liderką projektu w Kaliszu jest Ania Kozanecka, studentka wychowania fizycznego, zawodniczka sportów walki Klubu Prosna Kalisz. Od teraz walczy też o zbudowanie solidnego poczucia wartości u dzieci. - Akademia Przyszłości ma za zadanie pomóc dzieciom wycofanym, z problemami społecznymi, problemami w szkole, często spowodowane kłopotami w domu. Chodzi o to, by wzmacniać wartości takiego dziecka – wyjaśnia Ania.
Projekt Akademia Przyszłości to można powiedzieć siostra akcji Szlachetna Paczka. Powstała na bazie doświadczeń wolontariuszy. - Wolontariusze odwiedzający potrzebujące rodziny dostrzegają ten problem, że dzieci które rosną w biedzie, tę biedę później powtarzają. Akademia przyszłości powstała po to, by dotykać tego problemu i reagować w momencie, kiedy jeszcze mamy na to wpływ. Pokazujemy tym dzieciom, że można coś osiągnąć w życiu. Pracujemy z tdzieckiem przez cały rok i dodajemy im motywacji, pomagamy w nauce, budujemy ich lepszy świat – wyjaśnia Katarzyna Muszalska, lider Szlachetnej Paczki w Kaliszu.
Każde dziecko ma osobistego tutora-wolontariusza, z którym spotyka się na indywidualnych zajęciach raz w tygodniu. To swojego rodzaju przewodnik dziecka w drodze do otworzenia się na świat. Dzieci uczestniczyły w finale Szlachetnej Paczki – przez to uczyły się, że warto dać od siebie coś innym, bo dobro wraca. Jakie inne wyzwanie na nich jeszcze czekają? To m.in. spotkania z inspirującymi ludźmi, odkrywcze wyprawy i przygody.
Przez cały rok w trakcie indywidualnych spotkań opartych o autorską metodologię Akademii Przyszłości dziecko pod opieką swojego tutora-wolontariusza pracuje nad odbudowaniem wiary w siebie, odkrywaniem swoich mocnych stron i prawdziwego potencjału. Opiekun danego dziecka przechodzi wielogodzinne wdrożenie w program, ma wsparcie psychologów i pedagogów. - Nie mamy być nauczycielami, nie mamy chodzić „z batem nad głową”. Chodzi o fajnie spędzony czas. Dzieci mają czuć się z nami swobodnie. Mamy nadzieję, że pójdzie to w dobrym kierunku i pomożemy im – dodaje Ania Kozanecka.
Jak to w Akademii, dzieci dostały indeksy – ale indeksy sukcesów. Ma to w nich budować świadomość własnej wartości i dokumentować ich osiągnięcia. Te duże i małe. Projekt trwa rok i kończy się Galą Sukcesów Akademii.
AG, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze