To - obok kaliskiego Biegu Tropem Wilczym - nowa inicjatywa, tym razem dla rowerzystów. Organizatorzy zapowiadają, że będzie kontynuowana co roku, zawsze w pierwszą sobotę marca. - Jedziemy i szukamy miejsc/mogił zamordowanych żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Niemal w każdym mieście w Polsce są takie miejsca – informuje Krzysztof Olek, komandor rajdu. - Podczas tegorocznego rajdu odwiedzimy miejsca w Kaliszu i okolicy, gdzie byli przetrzymywani i nierzadko ginęli bohaterowie podziemia antykomunistycznego. m.in.: byłe siedziby UB i MO w Kaliszu (stara siedziba policji przy ul. Jasnej, budynek dzisiejszego I LO w Kaliszu, dawne więzienie przy ul. Łódzkiej) oraz miejsca pamięci: pomnik Armii Krajowej w ogrójcu oo. jezuitów oraz pomnik Żołnierzy Wyklętych w Wielowsi (powiat ostrowski). Zapalimy światełko, oddając hołd tym, co zginęli za naszą i waszą wolność. Na koniec dla każdego pamiątkowy medal, poczęstunek i ciepłe napoje.
• Zbiórka: 07.03.2020, godz. 09:30 Główny Rynek 1 (koło ratusza). Start 10:00
• Kalisz i okolice | ok 40 km
• Ilość miejsc: bez ograniczeń
• Charakter imprezy: rajd rodzinny
• Stopień trudności: ŁATWY (dla rowerzystów rekreacyjnych, w przeważającej mierze po płaskim terenie, delikatnie pagórkowatym)
• Koszty: udział bezpłatny
• Organizator: Calisia Bike
• Komandor rajdu: Krzysztof OLEK - instruktor turystyki kwalifikowanej/turystyka rowerowa (12/04/2018/STI/ITKTR).
Zgłoszenia online: https://dostartu.pl/1-kaliski-rajd-pamieci-zolnierzy-wykletych-v4213.pl.html
Historycy zajmujący się dziejami powojennej konspiracji antykomunistycznej wskazują, że trwała ona w latach 1944–1956, a nawet do 1963. Za początek tego okresu uznaje się moment, gdy w pierwszym tygodniu stycznia 1944 r. Armia Czerwona, posuwając się na Zachód, przekroczyła granice II Rzeczypospolitej i zetknęła się z oddziałami Armii Krajowej, zmobilizowanymi w ramach akcji „Burza”. Za umowny i równocześnie symboliczny koniec tego okresu w dziejach powojennej Polski uważa się śmierć Józefa Franczaka „Lalka” – żołnierza z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, który zginął w obławie sił bezpieczeństwa w październiku 1963 r. – osiemnaście lat po zakończeniu wojny.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który ma przypominać o bohaterach polskiego podziemia antykomunistycznego z lat 1944-63, obchodzony jest 1 marca. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu przy ul. Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie, wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.
Opr. MIK, źródło: Calisia Bike, fot. org.
Napisz komentarz
Komentarze