To ostatni z rodu konstruktorów i kontynuatorów dzieła, którego początki sięgają 1873 roku. Właśnie wtedy w naszym mieście Gustaw Arnold Pierwszy zakłada swoją fabrykę i powolnie, z powodzeniem buduje markę sygnowaną swoim nazwiskiem, które wpisało się w historię miasta i muzyki. Dlatego Rok Rodziny Fibigerów będzie przede wszystkim brzmiał. Instrumenty klawiszowe będzie można usłyszeć w trakcie wielu cyklicznych wydarzeń. Pojawi się także nowość na kulturalnej mapie Kalisza - Festiwal Duetów Fortepianowych. A wyjątkowo zapowiadają się koncerty, na których zabrzmią oryginalne instrumenty z fabryki, która przez lata działa przy ul. Chopina.
Takie fortepiany w mieście są dwa – jeden odrestaurowany i koncertujący w teatrze i drugi czekający na nowe życie w Centrum Kultury i Sztuki. - Dźwięk oryginalnego fortepianu Arnold Fibiger usłyszymy na pewno dwa razy – będzie to podczas inauguracji roku Fibigerów w teatrze i zagra na nim Zbigniew Raubo, a także podczas koncertu wieńczącego obchody roku, w styczniu 2021 w Filharmonii Kaliskiej - zdradza Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Rekreacji i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza. - I są takie plany i zadbało o to Stowarzyszenie Stroicieli Polskich, żeby na tym koncercie wieńczącym zagrał jeden z laureatów pierwszych miejsc Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, który odbywa się w tym roku. Nie będzie to laureat pierwszego miejsca, ale mamy nadzieję, że będzie to laureat drugiego lub trzeciego miejsca. Te akurat wydarzenia będą biletowane
Obok nich mnóstwo innych, które jak zapowiadają organizatorzy, pozwolą kaliszanom odkryć rodzinę Fibigerów na nowo – ich wpływ na rozwój miejskiego przemysłu, kultury i szkolnictwa (ostatni przedstawiciel rodu jest założycielem jedynego w Europie Technikum Budowy Fortepianów), ale także wpływ na rozwój muzyki; instrumenty sygnowane nazwiskiem Fibiger wielokrotnie zdobywały nagrody na międzynarodowych targach i przez lata były uznawane za jedne z lepszych na rynku.
Pomysł, by 2020 był Rokiem Rodziny Fibigerów spotkał się dużym entuzjazmem i w jego organizację włączyło się wiele instytucji, ale też prawnuczki założyciela marki. - Rok Rodziny Fibiegów to przede wszystkim rodzina, to osoby, które pracowały na to, że właśnie możemy o nich wspominać, dzięki którym rozwijał się Kalisz, dzięki którym o Kaliszu do tej pory mówi się na całym świecie, dlatego też również będą książki, wydawnictwa poświęcone rodzinie, będzie dalszy ciąg wspomnień Elwiry Fibiger, druga część książki „Duszy zaklętej w fortepianie" oraz film - dodaje Grażyna Dziedziak. - Judyta Fibiger, która jest reżyserem, obiecała, że w tym roku będzie premiera filmu dokumentalnego, który będzie opowiadał o jej rodzinie i promował miasto Kalisz.
Koncert inaugurujący Rok Rodziny Fibigerów odbędzie się 23 marca w kaliskim teatrze. Logo roku mają zaprojektować studenci WPA-UAM w Kaliszu i ASP w Warszawie.
Gustaw Arnold Fibiger swoją fabrykę założył w 1873 roku. Pierwsza siedziba mieściła się przy obecnej al. Wolności - wtedy Alei Józefiny. Później przeniósł ją na ul. Chopina. Budynek stoi do dzisiaj i jest od roku siedzibą kompleksu hotelowo-biznesowo-kulturalnego Calisia One.
Pałeczkę po założycielu przejął jego syn, a po nim kolejny i ostatni w rodzie budowniczy instrumentów. Ten z fabryką - już upaństwowioną i o nazwie Calisia, która w tedy została na krótko przekształcona w fabrykę mebli - związany był także po wojnie, do 1977 roku, kiedy przeszedł na emeryturę. Z inicjatywy trzeciego w rodzinie Gustawa Arnolda powstało też jedyne w Europie Technikum Budowy Fortepianów, które działa do dziś.
AW, fot. Calisia One
Napisz komentarz
Komentarze