I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka słynie ze swojej międzypokoleniowej współpracy. W tym gmachu regularnie spotykają się ci, którzy ukończyli szkołę kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. W piątek po raz kolejny udowodnili, że bycie Asnykowcem to powód do dumy i jednocześnie zobowiązanie. - Jest to uroczystość ważna, tym bardziej z punktu widzenia naszych absolwentów. Możemy się wszyscy spotkać. Jest to naprawdę duża uroczystość – mówi Ewelina Majewska-Kędzia, nauczyciel w I LO.
Na spotkaniu zatytułowanym ,,Spotkanie pokoleń’’ pojawili się znani absolwenci, w tym prof. Stanisław Pawlak, sędzia Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza, doradca ds. międzynarodowych Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i reprezentant Polski na Zgromadzeniach ONZ. - Należę do pokolenia, które przeżyło wojnę, dosłownie przeżyło wojnę, tzn. było skazane na zagładę, ale przeżyliśmy– mówił wzruszony profesor.
W spotkaniu nie bez powodu uczestniczyli ci, którzy przeżyli wojnę. Najważniejszym elementem uroczystości było bowiem przekazanie sztandaru Stowarzyszenia Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę. Teraz trafił w ręce uczniów „Asnyka”, którzy będą się nim opiekować. Wśród nich jest Gerard Banaszkiewicz. - To jest niezwykłe dla nas doświadczenie, bo jako ten rocznik możemy przyjmować od nich sztandar, który wiele dla nich znaczy i dla nas też będzie znaczył - mówi.
Od 1989 roku nad sztandarem pieczę pełnili członkowie Stowarzyszenia Polaków poszkodowanych przez III Rzeszę, teraz jednak kończą oni swoją działalność. Na szczęście znaleźli się inni, którzy będą godnie reprezentować swoich starszych kolegów.
Katarzyna Krzywda, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze