Pucharowa sensacja przy Łódzkiej. KKS wyeliminował ekstraklasową Pogoń! (ZDJĘCIA i WIDEO)

Skazywani na porażkę piłkarze KKS-u Kalisz sprawili sporą sensację, pokonując ekstraklasową Pogoń Szczecin 2:1. Stawką spotkania, rozegranego we wtorek na stadionie przy ulicy Łódzkiej, był awans do 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski. Tej sztuki kaliski zespół dokonał po raz drugi w historii.

Zdecydowanymi faworytami wtorkowego meczu byli piłkarze ze Szczecina, którzy do Kalisza przyjechali w najmocniejszym zestawieniu, na czele z byłymi lub obecnymi kadrowiczami – Kamilem Grosickim, Kacprem Kozłowskim, Rafałem Kurzawą i Michałem Kucharczykiem. Trzeci zespół w tabeli PKO Ekstraklasy nie znalazł jednak recepty na ogranie drugoligowca znad Prosny, który jeszcze przed przerwą ustalił wynik, a w drugiej połowie umiejętnie go obronił.

„Portowcy” przeważali w posiadaniu piłki, ale klarownych sytuacji mieli niewiele. Dopiero w 24. minucie wypracowali sobie pierwszą poważną szansę, od razu zamieniając ją na gola. Wrzutkę Grosickiego na dalszy słupek zamknął wtedy skutecznym wolejem Jakub Bartkowski.

Reakcja KKS-u na straconą bramkę była natychmiastowa. Nie minęły bowiem trzy minuty, a już był remis. Gospodarze doprowadzili do niego po skutecznie wykonanym rzucie rożnym. Po zgraniu piłki przez Przemysława Stolca najwyżej wyskoczył do niej Filip Kendzia i główkując pod poprzeczkę dał miejscowym wyrównanie. Wyraźnie pobudzeni kaliszanie poszli za ciosem i już w 33. minucie wyszli na prowadzenie. Na indywidualną akcję zdecydował się Nikodem Zawistowski, który będąc w polu karnym ograł Rafała Kurzawę, po czym mocnym uderzeniem w okienko umieścił futbolówkę w siatce.

W drugiej połowie gra toczyła się głównie na połowie gospodarzy, jednak kaliska defensywa spisywała się bezbłędnie. Pogoń nie miała już wielu okazji, a te, która stworzyła, pewnie wyłapywał Maciej Krakowiak. Bramkarz KKS-u popisał się między innymi kapitalną interwencją po strzale z 75. minuty w wykonaniu Kamila Grosickiego. 83-krotny reprezentant Polski był najbardziej aktywnym graczem przyjezdnych, jednak w kilku próbach, jakie podjął, nie zdołał pokonać golkipera kaliskiej drużyny.

Euforia na trybunach po końcowym gwizdku była w pełni uzasadniona, bo KKS sprawił niemałą sensację, eliminując czołową ekipę PKO Ekstraklasy. W ten sposób po raz drugi w historii awansował do 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski. Ostatni raz w tej fazie zmagań kaliski zespół zagrał pięć lat temu, mierząc się wtedy z... Pogonią Szczecin. Najbliższego rywala „trójkolorowych” w tej edycji pucharowych rozgrywek wyłoni losowanie.

Michał Sobczak, wideo: KKS Kalisz/Łączy Nas Piłka TV

***

KKS Kalisz – Pogoń Szczecin 2:1 (2:1)
Filip Kendzia 27, Nikodem Zawistowski 33 – Jakub Bartkowski 24

Żółte kartki: Wysokiński, Smajdor, Krakowiak (KKS)

Sędziowali: Paweł Malec (Łódź) oraz Adam Kupsik (Poznań) i Adam Karasewicz (Wrocław)

KKS: Krakowiak – Kendzia, Gawlik, Waleńcik – Zawistowski, Stolc, Wysokiński (78 Smajdor), Radzewicz (79 Mączyński) – Putno (66 Borecki), Majewski (66 Giel), Toni Segura (85 Maćczak)

Pogoń: Bursztyn – Bartkowski (68 Parzyszek), Malec, Triantafyllopoulos (46 Kucharczyk), Kurzawa – Kowalczyk (81 Fornalczyk), Żurawski (46 Kozłowski), Smoliński, Dąbrowski, Grosicki – Zahović (62 Jean Carlos)