Najpierw 80 minut, w trakcie których rozwiązywali część z języka polskiego i matematyki, potem przerwa, a po niej 45 minut spędzone nad arkuszem z języka obcego. Wszystko po to, by sprawdzić, czy uczniowie opanowali program nauczania. - Jest to pierwsza poważniejsza forma sprawdzenia tego, czego uczeń się nauczył. Dla niego, dla rodziców i dla nauczycieli, żebyśmy wiedzieli, jak planować w kolejnych latach pracę z dziećmi – mówi Joanna Zmyślony, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Kaliszu.
Sprawdzian szóstoklasisty jest obowiązkowy, ale nie niesie ze sobą żadnych skutków formalnych – uczeń i tak będzie przyjęty do gimnazjum (chyba że ubiega się przyjęcie do szkoły spoza regionu - wówczas wynik sprawdzianu może być decydujący). Dla ucznia taki egzamin jest jednak bardzo istotny. Pokazuje, jak opanował program i jakie braki musi nadrobić zanim trafi do gimnazjum, dlatego każdy przygotowywał się do niego bardzo sumiennie. - Powtarzałam sobie polski, ćwiczyłam matematykę i angielski też. Ze wszystkich trzech lat powtarzałam takie najważniejsze rzeczy – zdradził nam jeden z szóstoklasistów. - Myślę, że dobrze się przygotowałem, bo wiedziałem na pewno czego się uczyć. Nauczyciele bardzo nam pomagali, robili różne testy i ogólnie bardzo dobrze mi poszło – dodał tuż tu po zakończeniu pierwszej części testu inny uczeń ,,ósemki’’.
Uczniowie SP8, oprócz przygotowania merytorycznego, przeszli też program antystresowy
Szkołom również zależy, aby ich wychowankowie wypadli jak najlepiej, dlatego dzieci nie zostały pozostawione samym sobie. – Przygotowywaliśmy je poprzez sprawdziany próbne, rozwiązywanie dodatkowych testów czy zajęcia pozalekcyjne – wymienia dyrektor placówki. A także… program antystresowy. Sprawdzian szóstoklasisty to pierwszy tak poważny egzamin w życiu dzieci i często wiąże się z nerwami, dlatego nauczyciele „ósemki” pokazywali dzieciom, jak za pomocą technik relaksacyjnych czy oddechowych radzić sobie ze stresem. Choć pomysł innowacyjny, to samym uczniom bardzo się spodobał. - Uczniowie nas bardzo zaskoczyli, ponieważ bardzo entuzjastycznie podeszli do tego programu. Przeprowadziliśmy króciutką ankietę, z której również wynikało, że dzieci były bardzo zadowolone, zajęcia się przydały, a uczniowie czuli nasze wsparcie – mówi Hanna Majewska, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 8 w Kaliszu, która prowadziła zajęcia.
Wynik ze sprawdzianu nie ma wpływu na przyjęcie ucznia do gimnazjum, chyba że ubiega się o miejsce w szkole poza swoim rejonem
Wyniki sprawdzianu mają być przesłane do szkół do 29 maja. Zaświadczenia uczniowie utrzymają 26 czerwca, wraz ze świadectwem ukończenia szkoły.
Katarzyna Krzywda, mik, fot. Katarzyna Krzywda
Napisz komentarz
Komentarze