- Nikt bardziej nie zrozumie nas niż osoba, która ma ten sam problem lub podobny problem – mówi Joanna Orpel, prowadząca zajęcia. Wychodząc z tego założenia, pracownicy kaliskiego MOPS-u, zorganizowali pomoc dla wszystkich, którzy albo mają stwierdzoną depresję, albo po prostu przypuszczają, że ten problem ich dotyczy. - Grupa wsparcia polega przede wszystkim na rozmowach, na opowiadaniu o tym, co nas boli, jakie mamy problemy, jak sobie z nimi radzimy – wyjaśnia Joanna Orpel.
Prowadzące zajęcia wraz z dyrektor MOPS w Kaliszu
Spotkania odbywają się raz w miesiącu. Na razie zorganizowano ich 3. Uczestniczy w nich 5 osób. Zajęcia mają charakter otwarty – przyjść na nie może każdy, również osoba, która nie korzysta z pomocy MOPSu. Depresja dotyka bowiem ludzi bez wyjątku na wykształcenie czy status społeczny.- Mamy osoby, którym nałożyło się wiele sytuacji stresowych, kryzysowych, np. utrata pracy, rozwód, czasem bywa alkoholizm – wyjaśnia prowadząca zajęcia.
Dodatkowo MOPS od pół roku pomaga osobom z zaburzeniami psychicznymi w ich domach. Lekarze psychiatrzy i psychologowie z zakładu, z którym MOPS podpisał umowę, przychodzą do mieszkania zgłoszonej przez Ośrodek osoby i tam prowadzą terapię czy leczenie.
Terminy spotkań grupy wsparcia ustalane są na bieżąco. Chętni mogą kontaktować się z pracownikami socjalnymi w każdy poniedziałek w godzinach: od 7:30 do 10:00 oraz 14:00 do 15:30 pod nr telefonu 506 161 713 oraz 506 161 551. Spotkania odbywają się w Klubie Integracji Społecznej w Kaliszu przy ulicy Granicznej 1.
Agnieszka Gierz, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze