Funkcjonująca od 20 lat Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła rolnikom ponad 210 miliardów złotych. 80% tej kwoty rozdzielono w ostatniej dekadzie. - To był ogromny zastrzyk pieniędzy, który pozwolił na modernizację gospodarstw, zbudowanie potencjału przetwórstwa rolno – spożywczego, czyli grup producenckich, które wspólnie zbudowali wielkie hale, chłodnie, sortownie – wyjaśnił obecny na otwarciu Andrzej Gross, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wielkopolska to województwo, które otrzymało sporo, a aktywność tutejszych rolników i ilość składanych przez nich wniosków stawia je w czołówce krajowej pod względem wykorzystywania unijnego wsparcia. Dotyczy to wszystkich programów. - W ramach programu modernizacji gospodarstw do tej pory zakontraktowano projekty na kwotę ponad 1 miliarda złotych; to 12% wszystkich pieniędzy, które wydano na ten cel w Polsce. Kolejnym działaniem, które cieszyło się ogromną popularnością jest ułatwienie startu młodym rolnikom. Ci otrzymali ponad 238 milionów na ponad 1 miliard 600 tysięcy zł w skali kraju. Dużą aktywność wykazywali przy pozyskiwaniu pieniędzy na stworzenie dodatkowego źródła dochodu i tworzenie mikroprzedsiębiorstw – dodał Piotr Łykowski, dyrektor wielkopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
10 lat Polski w Unii Europejskiej to, jak mówiono w czasie otwarcia nowej siedziby ARiMR, okres rozwoju, który bez wspólnotowych pieniędzy nie byłby możliwy. Rolnicy wymienili niemal całkowicie sprzęt rolniczy; zakupiono 340 tysięcy maszyn i urządzeń potrzebnych w gospodarstwach. To oznacza, że, co czwarte gospodarstwo, które otrzymało płatności obszarowe, zakupiło nowy sprzęt. Do tego dochodzą budynki inwentarskie z nowoczesnym wyposażeniem i 50 tysięcy nowych miejsc pracy.
AW, zdjęcia WN, JW
Napisz komentarz
Komentarze