Celem siedmioletniego projektu jest zwiększenie liczby specjalistów z wykształceniem zawodowym na terenie Wielkopolski. Miasto współpracować będzie w tym celu z Departamentem Edukacji i Nauki Województwa Wielkopolskiego oraz z Politechniką Poznańską. Wkład własny Kalisza to prawie 280 tysięcy złotych na przygotowanie specjalnych sal lekcyjnych. W miniony czwartek, na sesji Rady Miejskiej podjęto uchwałę intencyjną w tej sprawie. – To, do czego ona zmierza, to jest lokalizacja w Kaliszu laboratorium do kształcenia w 6 zawodach - trzeciego takiego w Wielkopolsce po Pile i Poznaniu. Dwa poprzednie powstały w starej perspektywie. Teraz laboratorium powstanie tylko w Kaliszu – mówi Mariusz Witczak, naczelnik Wydziału Edukacji.
Laboratorium umiejscowione zostanie w budynku V Liceum Ogólnokształcącego, gdzie powstaną nowoczesne sale do kształcenia w kierunkach: informatyka, teleinformatyka, mechanika, mechatronika, elektryka oraz elektronika. W ciągu siedmiu lat z projektu skorzysta około 8 tysięcy stażystów i 10 tysięcy uczniów z całej Wielkopolski. Zajęcia będą prowadzić wykładowcy Politechniki Poznańskiej, a wartość całego projektu to 63,5 mln złotych. - Jest to jeden z elementów tej naszej długiej drogi do tego, żeby przygotowywać dobre kadry dla przedsiębiorców w Kaliszu. Nawet jeśli nie zauważamy wprost zysku dla miasta, to niebagatelną sprawą dla miasta jest to, by przemysł się rozwijał – mówi prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński.
Zainteresowanie projektem „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska” jest bardzo duże. W kwietniu chęć przystąpienia do projektu zadeklarowało 70 szkół z Wielkopolski, a kolejne zgłoszenia ciągle spływają. W ramach projektu uczniowie i nauczyciele będą mogli skorzystać szerokiego wachlarza form wsparcia; to m.in. płatne staże dla uczniów, zajęcia specjalistyczne w innowacyjnych technologicznie laboratoriach, dostęp do interaktywnych materiałów dydaktycznych, kursy i szkolenia zawodowe dla nauczycieli, a także doposażenie szkół w sprzęt i pomoce dydaktyczne do pracowni kształcenia zawodowego. Patronat nad wybranymi klasami uczestniczącymi w projekcie sprawuje Politechnika Poznańska.
MG, MIK, fot. zawodowcy.org
Napisz komentarz
Komentarze