Od czego zacząć, zakładając działalność gospodarczą?
Jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z najczęściej wybieranych form prowadzenia biznesu w Polsce. Jak założyć własną firmę jednoosobową? Zacznij od zarejestrowania jej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Możesz zrobić to online, osobiście lub listownie. Wystarczy prawidłowo wypełnić formularz CEIDG-1. Podaje się w nim informacje, takie jak m.in.:
- nazwa firmy (musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy),
- zakres działalności (według kodów PKD),
- adres siedziby,
- forma opodatkowania.
Jeśli chodzi o ostatni punkt, są cztery możliwości opodatkowania:
- skala podatkowa (zasady ogólne) – progi opodatkowania wynoszą odpowiednio 12% i 32%, w zależności od dochodu;
- podatek liniowy – bez względu na wysokość dochodu stawka jest stała i wynosi 19%;
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – stawka zależy od rodzaju działalności i wynosi od 2% do 17%. To korzystne rozwiązanie dla osób, które nie mają wysokich kosztów działalności;
- karta podatkowa – dostępna dla wybranych rodzajów działalności. Wiąże się z ustaloną stawką podatkową, bez względu na dochody.
Wybór formy opodatkowania ma kluczowy wpływ na wysokość podatków. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować ten temat z księgowością.
Zakładanie JDG – co zrobić krok po kroku?
Po zarejestrowaniu działalności należy zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Formularz, który należy wypełnić, to ZUS ZUA – o ile działalność będzie jedynym źródłem dochodu. Można wypełnić też ZUS ZZA, gdy prowadzenie działalności to dodatkowe zajęcie (drugim może być np. umowa o pracę).
Co jeszcze należy zrobić?
- Obowiązkowo założyć konto bankowe, aby oddzielić finanse prywatne od firmowych.
- Rozpocząć współpracę z wybranym biurem księgowym, jeśli nie masz wiedzy z zakresu księgowości.
- Uzyskać odpowiednie pozwolenia, licencje lub koncesje. Wymaga tego wiele biznesów, np. prowadzenie sklepu z alkoholem lub apteki.
Jak w prosty sposób założyć JDG?
Mimo że pieczątka firmowa nie jest wymogiem prawnym, wielu przedsiębiorców ją wyrabia. To praktyczne narzędzie, które przydaje się przy podpisywaniu umów lub wystawianiu faktur.
Założenie działalności gospodarczej to pierwszy krok do swojego własnego biznesu, który z czasem może przynieść sukces. Aby jednak tak się stało, niezbędne jest pozyskiwanie klientów. W zależności od rodzaju branży warto zainteresować się np. promocją marki w mediach społecznoościowych. W ten sposób pozyskać można potencjalnych odbiorców. Można też stworzyć stronę internetową firmy, która będzie jej wizytówką.
Założenie JDG w Polsce jest stosunkowo proste. Do kluczowych etapów zakładania działalności gospodarczej wliczamy m.in. rejestrację w CEIDG, wybór formy opodatkowania, prowadzenie księgowości i zgłoszenie do ZUS-u. Większość formalności bez problemu załatwić można przez Internet.