„Wesele Barbary i Bogumiła ” było głównym tematem spotkania. Fragmenty powieści „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej, opisujące młodzieńczą miłość Barbary oraz czas narzeczeństwa i ślub Barbary i Bogumiła, przytoczył aktor Poznańskiego Teatru Szymon Mysłakowski. W przedstawieniu tych wydarzeń udział wzięli członkowie Stowarzyszeni Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Kaliszu. Dodatkową atrakcją był pokaz koni z Rajskiej Stajni z Kalisza, koncert akordeonowy Wiktora Mateli i wystawa poświęcona związkom Marii Dąbrowskiej z powiatem kaliskim.
Właśnie promocji postaci związanych z ziemią kaliską poświęcony jest projekt „Szlakiem sławnych postacie powiatu kaliskiego”. Składa się z cyklu imprez upamiętniających cztery osoby, których pamięć kultywowana jest w poszczególnych gminach, a ich zaangażowanie i praca rozsławione zostały na cały kraj. Pierwszym z wydarzeń było utworzenie Izby Pamięci i Jarmark Stawiszyński w Stawiszynie, upamiętniający okres panowania Kazimierza Wielkiego, kiedy to nastąpił znaczący rozkwit tego najmniejszego polskiego miasta. Kolejne wydarzenie to „Marsz Generała Józefa Zajączka w Opatówku”, a trzecie - ślub Barbary i Bogumiła podczas ostatniej „Niedzieli u Niechciców”. - W październiku zostanie zorganizowany dzień patrona wsi Kosmów, gdzie urodził się poeta Stefan Garczyński zaprzyjaźniony z Adamem Mickiewiczem. Zaplanowano konkurs wiedzy o pisarzu dla uczniów z nagrodami oraz wystawę zdjęć poświęconą poecie – zapowiada Wioletta Przybylska, dyrektor Wydziału Promocji, Informacji i Obsługi Rady Starostwa Powiatowego w Kaliszu.
Całość projektu realizuje Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli w partnerstwie z powiatem kaliskim. Samorząd województwa wielkopolskiego dofinansował go kwotą w wysokości 20 tys. zł.
„Niedzielę u Niechciców” zorganizowały: Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Starostwo Powiatowe w Kaliszu, Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, gminy: Ceków - Kolonia, Koźminek, Godziesze Wielkie i Opatówek oraz Stowarzyszenie „LGD7 - Kraina Nocy i Dni”.
MIK, fot. Wioletta Przybylska
Napisz komentarz
Komentarze