To niewątpliwie największa w Kaliszu impreza skupiona na poetyckim słowie. Program festiwalu zdecydowanie eksponuje spotkania z pisarzami oraz osobami piszącymi o literaturze, a także promocje wydawniczych nowości, ale zawiera także inne, bardzo ciekawe formy prezentacji poezji lub artystycznych wypowiedzi, które opierają się o literackie dzieła, inspirują się nimi bądź same w sobie są wyrazem twórczych dążności.
Tegoroczna edycja festiwalu to okazja spotkania m.in. Mirki Szychowiak, nominowanej kilka lat temu do Nagrody Nike za książkę „Jeszcze się tu pokręcę” czy Bogusława Kierca, uznanego poety oraz aktora i wieloletniego wykładowcy wrocławskiej szkoły teatralnej. To możliwość poznania najnowszych publikacji Zaułku Wydawniczego Pomyłka, wydawnictw ANAGRAM i FORMA oraz redaktorów kwartalnika EleWator. Podczas imprezy uroczyście ogłoszone zostaną wyniki konkursów poetyckiego i recenzenckiego oraz po raz szósty rozegra się Turniej Jednego Wiersza, w którym do tej pory udział wzięło ponad 200 osób. Pula nagród Turnieju wynosi cztery tysiące złotych– warto pamiętać, że jury rezerwuje jedną z nich dla absolutnego debiutanta oraz jedną dla poety z Kalisza.
Wśród festiwalowych propozycji nie zabraknie oczywiście spektaklu, tym razem będzie to „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka oraz koncertu, którego gwiazdą będzie „Świt Żywych Muzyków”, warszawska formacja w nowoczesny sposób wykorzystująca stołeczną gwarę. Warto wspomnieć, że autorka tekstów i animowanych teledysków grupy, Anna Maria Wierzchucka, jest zdobywczynią Statuetki Wandy zeszłorocznego Turnieju Jednego Wiersza im. Wandy Karczewskiej. Na podkreślenie zasługuje festiwalowe wydarzenie adresowane do najmłodszych odbiorców. W niedzielne przedpołudnie dzieci mogą posłuchać jeszcze nieopublikowanych bajek Teresy Rudowicz, czyli ukrywającej się pod tym pseudonimem kaliszanki Anety Kolańczyk. Teksty recytował będzie Jerzy Szukalski a ilustracje do bajek przygotowuje Anna Sita, znakomita ilustratorka, związana m.in. z polskimi animowanymi produkcjami filmowymi.
Ogólnopolski Festiwal Poetycki, który odbywa się w gościnnych wnętrzach Centrum Kultury i Sztuki, przypomina postać Wandy Karczewskiej. Była powieściopisarką, poetką i krytykiem teatralnym. W Kaliszu spędziła lata dzieciństwa i wczesnej młodości. Nazywała nasze miasto „swoją małą ojczyzną”. Jako poetka zadebiutowała w roku 1931. Po wojnie w Kaliszu bywała okazjonalnie. W 1988 r. otrzymała Honorowe Obywatelstwo Miasta Kalisza. Zmarła 29 września 1995 r. Jest autorką wielu wierszy i powieści, m.in. wpisanego w kaliski pejzaż „Wizerunku otwartego”, „Głębokich źródeł” czy „Czarnych koni”.
PIĄTEK, 4 listopada:
14:30 Marek Czuku i Grupa Literyczna na Krechę: Anna Baśnik, Justyna Koronkiewicz, Anna Nawrocka, Wojciech Michalec
15:15 Stolik Romy Jegor: Grzegorz Kielar i Leszek Żuliński
16:00 Zaułek Wydawniczy Pomyłka: Cezary Sikorski i Anna Musz
16:45 Krzysztof Schodowski prezentuje: wystawa prac Anny Marii Rusinek
17:15 Teresa Rudowicz prezentuje: Maria Broniewska-Pijanowska, Krzysztof Mich i Paweł Łęczuk
18:00 Oficjalne otwarcie Festiwalu – Beata Dąbrowska
18:15 Rozmowy z piórami III: Krystyna Caban, Beata Patrycja Klary, Teresa Rudowicz
19:00 Dialog poetycki: Dorota Nowak i Marek Czuku
20:00 „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka – spektakl w reż. Macieja Michalskiego (Duża Scena)
SOBOTA, 5 listopada:
12:00 VI Turniej Jednego Wiersza im. Wandy Karczewskiej – nagroda główna: statuetka Wandy (projekt i wykonanie Włodzimierz Ćwir), nagrody finansowe: pula 4 tys. zł
15:30 Beata Wicenciak i Tomasz Paszek: podsumowanie sezonu, rozstrzygnięcie II Konkursu Poetyckiego im. Rodziny Wiłkomirskich oraz II Konkursu na Recenzję, mini-wystawa prac Wiktorii Przybeckiej (uczennicy ZSTiE w Kaliszu)
16:30 Magdalena Koperska prezentuje nowości wydawnictwa ANAGRAM
17:00 Iza Fietkiewicz-Paszek i Paweł Nowakowski: Literatura w Dobrej Formie – prezentacja kwartalnika EleWator, wydawnictwa FORMA oraz jego autorów. Bogusław Kierc, Dorota Ryst, Karol Samsel, Grzegorz Strumyk, Łukasz Suskiewicz
19:30 Leszek Żuliński prezentuje: Piotr Tenczyk
20:30 Wieczór autorski: Mirka Szychowiak w rozmowie z Teresą Rudowicz
21:30 Koncert zespołu Świt Żywych Muzyków oraz rozstrzygnięcie Turnieju Jednego Wiersza i oficjalne zakończenie Festiwalu
NIEDZIELA, 6 listopada:
10:00 Karol Samsel: „Wanda Karczewska – próba syntezy monograficznej”
11:00 Jerzy Szukalski prezentuje: bajki Teresy Rudowicz (Anety Kolańczyk) i Anny Sity
Wszystkie imprezy (z wyjątkiem spektaklu, który wystawimy w piątek o godz. 20.00 na Dużej Scenie) odbywają się na Sali Studio współorganizatora festiwalu, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu przy ul. Łaziennej 6. Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny. Festiwal jest finansowany przy udziale środków finansowych Miasta Kalisza w ramach mecenatu nad kulturą.
Szczególnie polecamy:
„Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka – spektakl w reż. Macieja Michalskiego
Tegoroczny spektakl to autorskie odczytanie tekstu Sławomira Mrożka przez znanego nam z wcześniejszych adaptacji teatralnych – Macieja Michalskiego. Tym razem zapraszamy na wyspę, gdzie trzej rozbitkowie, w których rolę wcielają się Paweł Siemiński, Sergiusz Gołyski i Jurek Szukalski, toczą specyficzną walkę o przetrwanie. Nieprzypadkowo w ich tekstach znajdują się odniesienia do naszej codzienności, gdyż autora tekstu już wcześniej można było identyfikować jako gorzkiego, choć satyrycznego wizjonera i proroka, ale nade wszystkiego wnikliwego obserwatora rzeczywistości. Do trójki naszych bohaterów dołączają z pomocą postaci dramatu odtwarzane przez Włodzimierza Garsztkę, a nawet samego reżysera przedstawienia, Macieja Michalskiego.
Świt Żywych Muzyków – koncert
Świt Żywych Muzyków – zespół powstał, bo musiał i działa do dzisiaj. Poetyckie teksty piosenek, podszyte gwarą warszawską, zainspirowały lidera do stworzenia ciekawej formy folku miejskiego. Autorska muzyka, interesująco zinstrumentalizowana, unosząca się na wierszach o ludzkich losach i cierpieniu, z dużą dawką dystansu i humoru, pozostawia w słuchaczu niezatarte wspomnienia.
Bajki Teresy Rudowicz (Anety Kolańczyk) i Anny Sity w prezentacji Jurka Szukalskiego.
Teresa Rudowicz, poetka, regionalistka, animatorka kultury, autorka tekstów piosenek prezentuje się w kolejnej odsłonie - jako autorka bajek dla dzieci. Krótkich, rymowanych. Zabawnych i mądrych. Zaskakujących i wzruszających. Dla dużych i małych. Do wierszowanych historyjek o zwierzętach (i nie tylko) niezwykłe ilustracje stworzyła Anna Sita. Bajki przeczyta Jerzy Szukalski.
R, fot. org.
Napisz komentarz
Komentarze