Luka w literaturze opisującej historię polskiego więziennictwa została wypełniona. Po raz pierwszy opisana została historia i działalność kaliskiego więzienia przy ul. Łódzkiej. Zadania tego podjęła się mgr Edyta Pietrzak, na co dzień kustosz Archiwum Państwowego w Kaliszu. W tworzeniu tego dzieła pomocą służyło jej jeszcze kilka osób, w tym Małgorzata Zarzycka, radna Rady Miejskiej Kalisza, która stawiła czoła tłumaczeniu starych, rosyjskich dokumentów.
Pozycja wzbogacona jest licznymi zdjęciami, dokumentami i bibliografią. Znajdziemy w niej m.in.: dokumenty z 1840 r., mówiące o wykupie terenu pod budowę więzienia, artykuły prasowe ze ówczesnych gazet, czy przedwojenne zdjęcia ukazujące codzienne funkcjonowanie zakładu karnego. W książce znajduje się również opis kary śmierci wykonanej przez Niemców na Polaku skazanym w roku 1943, wzmianki o osadzonych tam uczestnikach polskich powstań, komunistach, działaczach Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej czy przeciwnikach nowej władzy komunistycznej po roku 1945.
Zakład karny w Kaliszu został zamknięty zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości Borysa Budki z dnia 29 października 2015 r.
TD, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze