Studio zorganizowane zostało w odnowionej niedawno filii nr 9 MBP. Uczestnicy imprezy, w ramach 11. Europejskiego Festiwalu Łaciny i Greki, przeczytali fragmenty „Odysei” w naszym rodzimym języku oraz w 10 innych. Dzięki specjalnym łączom mogliśmy na żywo oglądać relację z niecodziennej audycji. Dziś w godzinach popołudniowych, na telebimie w centralnym punkcie Lyonu emitowany będzie dokumentalny materiał prezentujący przebieg czytania w uczestniczących miastach.
Stolica Festiwalu – miasto Lyon, pod hasłem Międzynarodowego Festiwalu Łaciny i Greki, co dwa lata organizuje cykl wydarzeń nawiązujących do literatury starożytnej. Wykłady, wystawy i spotkania otwarte są dla publiczności i zachęcać mają do dialogu międzykulturowego. W tym roku, 24 marca 2017 odbył się 11. edycja festiwalu, podczas której nastąpiło wspólne międzynarodowe czytania i słuchanie „Odysei” Homera. Poemat grecki, przypisywany Homerowi, spisany przypuszczalnie w VIII wieku p.n.e. składa się z 24 pieśni. Oprócz Lyonu czytany był jednocześnie w dziesiątkach miast w Europie. Co ciekawe, w tym roku do projektu przyłączyły się obie Ameryki, Australia, Bliski Wschód i Afryka. Ogółem 26 krajów w 46 językach 160 grup.
Czytający w Kaliszu wystąpili w następującej kolejności: dr Juliusz Grzybowski (GREKA); prof. Paweł Sawiński (ŁACINA); Grzegorz Sapiński, prezydent miasta Kalisza (POLSKI); Dace Sawińska (ŁOTEWSKI); Anna Bryłowska (ANGIELSKI); Artur Kijewski, wiceprezydent miasta Kalisza (POLSKI); dr Agnieszka Gołębiak (NIEMIECKI); Jarosław Magryś (POLSKI); Merve Avci (TURECKI); Karolina Pawliczak, wiceprezydent miasta Kalisza (POLSKI); Guli Handamovna (UZBECKI); dr Ewelina Poniedziałek (HISZPAŃSKI); dr Artur Skweres (FRANCUSKI); Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego (POLSKI); dr Beata Michalak (WŁOSKI); prof. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM (POLSKI).
W naszym kraju udział w czytaniu wzięli ponadto: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Łódzki, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Centrum Kultury w Lublinie, Liceum Ogólnokształcące w Grodzisku Wielkopolskim oraz Liceum Sióstr Zmartwychwstanek w Poznaniu.
RED za: Anna Błaszczyk, fot. AB
Napisz komentarz
Komentarze