Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rocznica podpisania Traktatów Rzymskich. Co zawdzięczamy Unii Europejskiej?

Co zawdzięczamy Unii Europejskiej? Czy Wspólnota wymaga przemian? – w rocznicę zawarcia Traktatów Rzymskich to dwa z najważniejszych pytań, jakie sobie zadajemy. Zjednoczona Europa była odpowiedzią na powojenne problemy, z jakimi borykał się kontynent i powstała, by zapobiegać kolejnym konfliktom. Minęło wiele lat, a my ponownie stajemy w obliczu kryzysów, na które odpowiedzią jest jedno słowo – Wspólnota. Unia Europejska z pewnością wymaga zmian, ale równocześnie daje siłę.

Dziś w rozdzieranej zewnętrznymi i wewnętrznymi kryzysami, ale mimo wszystko zjednoczonej Europie, łatwo zapomnieć o celach, dla jakich powołano Wspólnotę i o korzyściach z niej płynących. Powstałe po wojnie Wspólnota Węgla i Stali oraz Wspólna Polityka Rolna odegrały wielką rolę. - Ze wspólnym rynkiem i wolnym przepływem osób, towarów i usług zapewniły Europie pokój i dobrobyt. Dziś również my, po upadku bloku komunistycznego i dołączeniu do bloku zachodnich państw Europy Środkowej, możemy korzystać z wypracowywanych przez lata mechanizmów, co przekłada się również na nasz rozwój gospodarczy. Spełniło się wezwanie św. Jana Pawła II, aby Europa mogła nareszcie odetchnąć oboma płucami – mówi Andrzej Grzyb poseł do Parlamentu Europejskiego. - Wspólny jednolity rynek, polityka spójności czy wspólna polityka rolna, wspierają rozwój gospodarczy Europy, w tym Polski, przekładając się na poziom naszego dobrobytu, jakość naszego życia.

Deputowany z Wielkopolski dodaje, że dziś Unia Europejska stawia czoła zewnętrznym i wewnętrznym wyzwaniom, które u eurosceptyków rodzą pytania o sens funkcjonowania Wspólnoty. Konflikty zbrojne u granic kontynentu, presja migracyjna, dezinformacja czy wręcz wojna informacyjna i narosły na tym populizm przekreślającą idę europejskiej solidarności czy wręcz Wspólnoty w ogóle. - Jestem przekonany, że tak jak Traktaty Rzymskie, zbudowana na tym Wspólnota pozwoliła stawić czoła wielu minionym zagrożeniom i zrealizować cele stawiane przez Europejczyków, tak i dziś, w dobie bieżących wyzwań, kluczem do przyszłości UE jest wspólnota. Zacznijmy jej budowę od nas samych i relacji z drugim człowiekiem – podsumowuje Andrzej Grzyb.

AW, fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: -1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 38 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Gdzie my Polacy mieszkamy???Data dodania komentarza: 11.01.2025, 11:44Źródło komentarza: Wypadek busa z 8 osobami. Kierowca bez uprawnień!Autor komentarza: ArtiTreść komentarza: Przewozy miały ruszyć już w tym roku, a tu coś się mówi o rozkładzie jazdy 2025/2026. Znowu jakaś ściema i skończy się na planach...Data dodania komentarza: 11.01.2025, 10:59Źródło komentarza: Dokąd koleją? Jak może się zmienić rozkład jazdy pociągów?Autor komentarza: KWTreść komentarza: KW powinny przedłużyć pociągi z Poznania i Leszna kończące bieg w Ostrowie Wlkp. do Kalisza. KW oferują tylko TRZY połączenia do Kalisza za to oferuje mnóstwo połączeń do Ostrowa, Piły, Wągrowca, Konina, Jarocina, Krzyża, Zbąszynka olewając Kalisz. To celowy sabotaż komunikacyjny!Data dodania komentarza: 11.01.2025, 10:26Źródło komentarza: Dokąd koleją? Jak może się zmienić rozkład jazdy pociągów?Autor komentarza: Mieszkaniec KaliszaTreść komentarza: Jak się patrzy na tą mapę to krew człowieka zalewa. Wyraźnie widać że Kalisz i Błaszki (ha, co za porównanie, ale jednak) zostały celowo pominięte w tym rozwoju komunikacyjnym. Ciekawe komu na tym zależało? I co na to nasze posły(o) ze wszystkich stron które takie pierdy na ten tematat nam obiecywali przed każdymi wyborami. Pierdy głoszone szczególnie przez spadochroniarzy.Data dodania komentarza: 11.01.2025, 09:45Źródło komentarza: Długa kolejka oferentów! Do zgarnięcia setki milionów przy tym zleceniu
Reklama