Bezpieczeństwo kapitału
Czynnikiem przemawiającym za gromadzeniem pieniędzy na lokacie jest bezpieczeństwo kapitału. W razie niewypłacalności banku, ulokowane pieniądze zwraca Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Warto jednak mieć świadomość, że maksymalna kwota zwracanych depozytów nie może w sumie przekroczyć 10 tys. euro.
Pewność zysków
Jak wybrać, by zyskać na lokacie najwięcej?
Zysk z lokaty zależy od kilku czynników, dlatego wybór przypadkowej oferty nie wchodzi w grę. Jeśli zdecydujesz się na dowolną opcję, możesz stracić nawet kilkaset złotych (w przypadku wysokich kwot). To sporo, biorąc pod uwagę fakt, że lokaty w dzisiejszych czasach nie dają zarobić tak, jak jeszcze 8-9 lat temu.
- Ważne oprocentowanie
Wybierając lokatę, zwróć uwagę na oprocentowanie. Im jest ono wyższe, tym większy zysk. Obecnie dostępne są lokaty z maksymalnym oprocentowaniem na poziomie 4% – zwykle jednak trzeba spełnić dodatkowe warunki, np. założyć konto osobiste lub być nowym klientem.
- Czas trwania lokaty
Im dłużej twoje pieniądze pracują na lokacie, tym większy zysk. Sprawdź jednak, jak wysoko oprocentowane są lokaty długoterminowe (np. 12-miesięczne, 24-miesięczne) w porównaniu z lokatami 3-miesięcznymi. Następnie w kalkulatorze oszacuj wysokość zysków w obu przypadkach i oceń, na jakich warunkach opłaca się założyć lokatę.
Najwięcej zyskasz, jeśli porównasz finanse na rankomat.pl. Jest to porównywarka internetowa dająca nie tylko dostęp do rankingu lokat, ale również przydatnego kalkulatora pozwalającego oszacować zyski.
Nie odkładaj decyzji o oszczędzaniu. Zacznij gromadzić pieniądze już teraz, by małymi krokami pomnożyć swój kapitał.
Napisz komentarz
Komentarze