Reklama
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 04:49
Reklama
Reklama
Reklama

Ksiądz - geniusz i śledztwo nad Prosną

Na spotkanie z Przemysławem Pawlakiem, kaliszaninem, prezesem Instytutu Witkacego w Warszawie zaprasza 23 maja Kaliskie Towarzystwo Genealogiczne „Kalisia”. W rozmowie z Maciejem Błachowiczem gość zaprezentuje wydaną w kwietniu przez Państwowy Instytut Wydawniczy książkę „Powiernik Witkacego. Pisma rozproszone ks. Henryka Kazimierowicza”.
Ksiądz - geniusz i śledztwo nad Prosną

Dr Henryk Kazimierowicz (1896-1942) był poliglotą, bibliofilem, filozofem, teologiem, kompozytorem, teoretykiem ekspresjonizmu, propagatorem psychoanalizy i religioznawstwa. Książka zawiera prawie 30 tekstów księdza i obszerny wstęp biograficzny, przedstawiający efekty witkacologicznego śledztwa. - Podczas spotkania dowiemy się m.in.: jakie skarby w swej bibliotece przechowywał proboszcz Kazimierowicz w Tłokini, dlaczego Kalisz jest ważny dla witkacologów oraz którego dyrektora kaliskiego teatru najbardziej chwalił Witkacy – zachęca Andrzej Grzegorek z Kaliskiego Towarzystwa Genealogicznego „Kalisia”. – Ponadto: na jaki adres w Kaliszu przychodziły listy od autora „Pożegnania jesieni”, czemu bohater książki musiał potajemnie uciekać do Rzymu oraz co nałogowo pił i jakie chlusty mógł uprawiać z Witkiewiczem. 

„Ksiądz Kazimierowicz próbuje zdefiniować chrześcijaństwo przez (…) związki ze stanowiskami starożytnych filozofów, próbuje też odczytywać je przez pryzmat biologicznej natury człowieka (motyw monogamii lub chaosu w doborze partnerów seksualnych) – pisze w swojej recenzji Izabela Mikrut. - Wytycza zadania religioznawstwa i wykorzystuje etnologię do pokazywania fundamentalnych zasad w budowaniu rodziny. Usiłuje wiarę zestawiać z podejściem rozumowym, szuka silnych argumentów dla opornych wobec dogmatów. Łączy też religię z emocjami, świadomy jest różnic w podejściu wykształconych i prostych wiernych. (…) Zdarza się, że ksiądz nieoczekiwanie porzuca poważny ton i przywdziewa maskę felietonisty, gdy chce śmiechem walczyć o rację. Takie niespodzianki są w tej publikacji najlepszym dowodem na to, że Henryk Kazimierowicz jako autor i myśliciel zasługuje na przypomnienie”.

 Podczas spotkania Przemysław Pawlak przekaże dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka, 11 woluminów z przedwojennego księgozbioru kaliskiej książnicy, pochodzących z dawnego daru Leopolda Kronenberga, odnalezionych niedawno w Warszawie. Instytut Witkacego od ubiegłego roku czyni starania o powołanie międzynarodowego Funduszu Bibliotecznego, którego celem byłoby wzbogacenie zasobów bibliotecznych Kalisza, w tym także zbiorów starodruków i XIX-wiecznych czasopism, zdziesiątkowanych przez Niemców w 1914 r. i wskutek zasypania książkami Babinki – dawnej odnogi Prosny.

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 23 maja o godz. 18:00 w Villi Calisia. Wstęp wolny.

MIK, fot. org.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 11 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: ALINATreść komentarza: W Urzędzie Miasta Kalisza pracuje masa ludzi z Ostrowa I Opatówka. Wiele inicjatyw jest marginalizowanych. Np. Postument odnośnie zamku koło liceum A.Asnyka. Wielkość jest powalająca. Trzeba się zaopatrzyć w lupę, żeby go znaleźć. Jakby kto pytał to jest. Większy nie mógł powstać bo bardzo źle wpływał na uczucia gmin ościennych. Wjeżdżając do Kalisza obojętnie z której strony trzeba szukać tablic z informacją że wjeżdżamy do Kalisza . Są tak paskudne jakby były celowo zrobione w ten sposób. Może Pan Prezydent zastanowi się kto w UM Kalisza robi taka krecia robotę. Mamy w Urzędzie Miasta także byłego wieloletniego sekretarza gminy Opatówek. Jak był zastępcą dyrektora OSiR przy ul. Łódzkiej to większość imprez odbywała się w halu w Opatówka. Np. Mistrzostwa gry w siatkówkę. A nasza ARENA nie mogła się doprosić dyrektora Przybyła żeby u nas zrobić ta imprezę oraz inne. ARENA jest wykorzystana w 40 % . Winię też kaliskich dziennikarzy (którzy niestety nie są z Kalisza), że nie piszą o takich sprawach. Rozumiem, że im na tym nie zależy.Data dodania komentarza: 27.04.2025, 21:46Źródło komentarza: Wielka rozbudowa. Wielomilionowa inwestycja na granicy z KaliszemAutor komentarza: ALINATreść komentarza: Plac przy Majkowskiej będzie teraz pusty. Prezydent obiecywał, że będzie tam budowany budynek Filharmoni Kaliskiej. Mam nadzieję, że dotrzyma słowa. Dużo kaliszanin liczy na tą inwestycję.Data dodania komentarza: 27.04.2025, 21:23Źródło komentarza: Koniec z handlem przy Majkowskiej! Kupcy wracają na zmodernizowane targowiskoAutor komentarza: TymoteuszTreść komentarza: Taa a nadal Koleje Wielkopolskie oferują słownie TRZY pociągi z Kalisza do Poznania i konsekwetnie nie wydłużają trasy pociągów co kończą bieg w Ostrowie Wlkp a to tylko 20 km!Data dodania komentarza: 27.04.2025, 21:06Źródło komentarza: Na torach padł rekord. „Efekt konsekwentnego rozwoju”Autor komentarza: 👍👍👍Treść komentarza: 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 27.04.2025, 18:58Źródło komentarza: To budują w Kaliszu. Co, gdzie i za ile?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama