poniedziałek, 23 września 2024 10:28
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jest nowa koncepcja przebiegu krajowej "25"

Droga krajowa nr 25 Ostrów Wielkopolski – Kalisz – Konin będzie biegła nowym szlakiem? Powstały trzy nowe koncepcje jej budowy, ale tylko jedna wyprowadzająca ruch poza Kalisz zyskała aprobatę samorządowców. Teraz gminy, przez które ma biec, będą analizować propozycje projektantów, a już pod koniec 2018 roku mają być gotowe wszystkie dokumenty umożliwiające rozpoczęcie budowy DK 25. Według planów stanie się drogą szybkiego ruchu.
Jest nowa koncepcja przebiegu krajowej "25"

Projektanci przedstawili trzy koncepcje drogi Ostrów Wielkopolski – Kalisz – Konin. Dwie są zbliżone do obecnego przebiegu DK 25; pierwotnie zakładano, że pójdzie przez pola dobrzeckie do ul. Poznańskiej, bliżej Ronda Solidarności i dalej na Konin. Trzecia koncepcja tylko częściowo zakłada przebieg obecnym korytarzem, a 2/3 drogi nowo wytyczonym szlakiem – przez powiat pleszewski, a dalej kaliski, tereny gmin: Stawiszyn, Żelazków i Blizanów. I ten pomysł zyskał największą przychylność samorządowców biorących udział w spotkaniu z autorami projektu. - Obejmuje węzeł w okolicy Ociąża, przebiegałaby przez fragment gminy Gołuchów i dzięki temu cały Kalisz byłby mijany od strony zachodniej i ze starym fragmentem ten nowy łączyłby się na wysokości Kokanina – wyjaśnia Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza.

Pociągnięcie DK  25 starym traktem wiązałoby się z koniecznością wykupu gruntów w okolicach Dobrzeca, także działek już zabudowanych oraz części terenu przy Poznańskiej, które miasto zamierza przyłączyć do Cmentarza Komunalnego. Dlatego tej koncepcji nie chciałoby brać pod uwagę. Kolejnym i najpoważniejszym argumentem, który każe rozpatrywać wersję trzecią jest fakt, że tylko ona pozwoli zmniejszyć liczbę samochodów wjeżdżających do miasta każdej doby.  – Ta droga to życiodajna oś biegnąca przez całą Aglomerację Kalisko – Ostrowską. Przebiega przez całą aglomerację, zaczyna się w gminie Stawiszyn, obok mamy gminę Mycielin - to początek naszej aglomeracji i druga strona to Pawłów w gminie Sośnie w powiecie ostrowskim, czyli to już pod Oleśnicą. Ta droga łączy dwa nasze największe miasta KaIisz i Ostrów Wielkopolski. To także super ważna droga i w sposób bezpośredni łączy nas z A2 i zbliża do S8 w Oleśnicy – wyjaśnia Krzysztof Nosal, starosta kaliski.

Według samorządowców, przebudowując drogę DK 25 tak, by mogła otrzymać nowe parametry,  najłatwiej puścić ją właśnie nowym śladem. Zgodnie z informacjami nową trasą mamy jeździć w 2025 roku. A w przyszłym mają powstać wszystkie niezbędne do rozpoczęcia inwestycji dokumenty.

W ramach inwestycji będącej przedmiotem opracowań projektowych przewiduje się między innymi:

rozbudowę  istniejącego  odcinka  drogi  krajowej  polegającą  na  dostosowaniu  jej  do  parametrów  drogi  krajowej  klasy  GP  o  przekroju  dwujezdniowym  wraz  z zapewnieniem obejścia miejscowości (wg potrzeb),

budowę skrzyżowań jedno lub dwupoziomowych ,

budowę dodatkowych jezdni zapewniających dojazd do nieruchomości,

przebudowę istniejących dróg w zakresie kolizji z drogą krajową,

budowę lub przebudowę obiektów inżynierskich w ciągu i nad drogą, systemu odwodnienia pasa drogowego, infrastruktury  związanej  z  drogą,

budowę  urządzeń  ochrony  środowiska, oświetlenia drogowego, urządzeń bezpieczeństwa ruchu, kanałów technologicznych,

usunięcie  kolizji  z  istniejącą  infrastrukturą  techniczną  sieci  uzbrojenia  terenu,

budowę  miejsc  obsługi  podróżnych  MOP  wraz  z  pełną  wymaganą  infrastrukturą techniczną (wg potrzeb),

i inne elementy wymagane przepisami prawa.

Inwestycja jest częścią istniejącej drogi krajowej DK 25 od obwodnicy Konina km 252+800, do węzła  Ostrów Wlkp. Wschód km 317+000 na drodze S 11.

Przebieg przedmiotowego odcinka drogi krajowej DK 25 zlokalizowany jest na terenie województwa wielkopolskiego w powiatach:

konińskim – gminy: Rychwał, Stare Miasto,

kaliskim – gminy: Stawiszyn, Żelazków, Blizanów,

pleszewskim – gmina: Gołuchów,

ostrowskim – gminy: Ostrów Wielkopolski, Nowe Skalmierzyce,

Miasto Kalisz.

Trasy projektowanych wariantów drogi krajowej w większej części przebiegają nowym śladem, przecinając po drodze istniejący układ komunikacyjny:

dróg krajowych nr 12 oraz 25,

dróg wojewódzkich nr 442 oraz 443,

linii kolejowej nr 014 relacji Łódź Kaliska – Tuplice,

dróg powiatowych,

dróg gminnych.

AW, MIK, Wioletta Przybylska, Starostwo Powiatowe w Kaliszu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 18°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 19 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: kaliszakTreść komentarza: To jest problem nasz piszemy o naszym szpitalu a nie o całej Polsce zobacz w oberbie Kalisza ...Pleszew Ostrów kto tam odpowiada za zadzenie PROFESIONALISCI a nie udolny dyrektor ktory bawi sie jeszcze w radnego dodatkowa kasa a co tez sie prytuli najpierw pomyl jak cos piszeszData dodania komentarza: 23.09.2024, 08:21Źródło komentarza: Oddział zawieszony. "Skumulowane problemy" w okrąglakuAutor komentarza: kaliszaninTreść komentarza: Nie lepiej jest w szpitalu na ul toruńskiej.Izba przyjęc po poludniu i w nocy bez obstawy stalego personelu.Na dyżurze jeden ginekolog,drugi pod telefonem!!!SZOK!!!Dziwia sie że jest malo porodów w Kaliszu, wiecie czemu bo najlepsi lekarze odeszli do osciennyc szpitali a wraz z nimi pacjentki.Data dodania komentarza: 23.09.2024, 08:06Źródło komentarza: Oddział zawieszony. "Skumulowane problemy" w okrąglakuAutor komentarza: JanTreść komentarza: Dyrektor dba o nas jak ojciec, niczego nam oraz pacjentom nie brakuje. W związku z tym chciałem zaproponować dodatkową premię dla dyrektora. Myślicie ze 100 tys pln nie będzie za mało? Eh, niech będzie 200 tys. Zasługuje chłop. Co o tym myślicie ?Data dodania komentarza: 23.09.2024, 07:14Źródło komentarza: Oddział zawieszony. "Skumulowane problemy" w okrąglakuAutor komentarza: JolaTreść komentarza: Co to znaczy , karetki "zdegradowane", co to ma być???!!!.Otóż za mniejszą kasę utworzyć 3-osobowe zespoły z ratownikami i pielęgniarkami a zapewniam, że poziom usług pogotowia nie obniży się.Warunek, trzyosobowe zespoły ZRM, bo dwuosobowe, to niestety smarowanie doopy szkłem i fałszywe oszczędności.Dwie pary rąk, gdzie jedna osoba obsługuje tablet( biurokracja) , to wciąż jedna para rąk.Data dodania komentarza: 23.09.2024, 06:41Źródło komentarza: Mniej karetek z lekarzem. Likwidują „eSki” w kilku powiatach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama