Prace archeologiczne na rynku przyniosły nieoczekiwanie pozytywne rezultaty. Badacze natrafili na dobrze zachowaną studnię z początku XVII wieku. Znalezisko ma dużą wartość historyczną i może mieć znaczenie turystyczne. - Prezydent Miasta Kalisza przy udziale konserwatora zabytków podjął decyzję o pozostawieniu studni i ujęciu jej w projekcie Rewitalizacji Głównego Rynku. – zapewnia Elżbieta Zmarzła, rzecznik Urzędu Miejskiego w Kaliszu. - W obecnej chwili rozpatrywane są koncepcje wyeksponowania studni i wpisania jej w obszar placu. W tym celu proponowane rozwiązania zostały przesłane na posiedzenie Komisji do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu. Po uzyskaniu opinii, Miasto Kalisz przystąpi do dalszego etapu realizacji prac projektowych. – dodaje rzecznik Ratusza.
Studnię można przykryć przeźroczystym sklepieniem, można też zabezpieczyć je kratą, która rozwiąże jednocześnie problem wentylacji tej konstrukcji. Istnieje też koncepcja, która zakłada, że studnia zostanie wydobyta na powierzchnię i zrównana z poziomem płyty rynku. Konkretny projekt będzie znany prawdopodobnie we wrześniu.
Na razie plan minimum
Otoczenie studni na razie pozostawia wiele do życzenia. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Archeolodzy zapewniają, że wkrótce uprzątną teren. W najbliższy wtorek na rynek wrócą archeolodzy i budowlańcy. – Na pewno pobudujemy wyższy szalunek. Dzięki temu ogrodzenie będzie bliżej znaleziska, tak by umożliwić spojrzenie w głąb studni. Ogrodzenie będzie o połowę niższe, a wokół na nowo posiejemy trawę. – zapowiada Leszek Ziąbka, archeolog Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.
21 lipca archeolodzy oddadzą uprzątnięty teren Miasto i od tej pory, to od urzędników Ratusza będą zależeć dalsze losy znaleziska.
MS, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze