Giovanni Antonini
W programie tegorocznej edycji festiwalu Wratislavia Cantans nie zabraknie arcydzieł muzyki włoskiej i niderlandzkiej z przełomu XVI i XVII stulecia. Uzupełnią go utwory brytyjskie i niemieckie Thomasa Prestona i Samuela Scheidta. Wybrane kompozycje wykona Il Giardino Armonico – jeden z najbardziej rozpoznawalnych europejskich zespołów muzyki dawnej. Muzycy współpracują ze sobą od ponad trzydziestu lat i specjalizują się w wykonawstwie historycznym – wykorzystują instrumenty z epoki, a także wiedzę muzykologiczną pomagającą we właściwej interpretacji twórczości poprzednich stuleci. W czasie swej działalności zespół wielokrotnie występował podczas prestiżowych wydarzeń artystycznych w najsłynniejszych salach świata, takich jak m.in. Concertgebouw w Amsterdamie, Musikverein w Wiedniu, Théâtre du Châtelet w Paryżu czy Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Jeszcze w średniowieczu za centrum muzyki europejskiej uchodziła Francja. Wraz z nastaniem epoki renesansu tytuł muzycznych innowatorów zyskali na pewien czas Anglicy – nie trwało to jednak długo, bo już niebawem kontynentem zawładnęła twórczość pomysłowych artystów franko-flamandzkich. Twórcy z Niderlandów wpłynęli nie tylko na rozwój muzyki wielogłosowej, lecz także na wyobraźnię wykonawców i słuchaczy. Nierzadko ich utwory były wzbogacane o ukryte w nutach zagadki, zwane sztuczkami niderlandzkimi. Często bez rozwiązania tych zagadek nie można było poprawnie odczytać nut. Tego rodzaju łamigłówki odnajdziemy nie tylko w dziełach najsłynniejszych kompozytorów, takich jak m.in. Josquin des Prez i Nicolas Gombert. Po „złotym czasie” twórców franko-flamandzkich przyszedł czas na Włochów – już pod koniec XVI wieku działali wybitni Carlo Gesualdo da Venosa czy Giovanni Gabrieli.
Koncert w Kaliszu pod hasłem „La Morte della Ragione” odbędzie się 9 września br. p godz. 19.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej przy Nowym Świecie. Bilety można nabyć w cenie 40 zł (N) i 30 zł (U). W programie: Giorgio Mainerio, Josquin des Prez, Dario Castello, Giovanni Gabrieli, Giovanni de Macque, Nicolas Gombert, Gasparo Zanetti, Tarquinio Merula, Thomas Preston, Lodovico Grossi da Viadana, Gesualdo da Venosa, Samuel Scheidt
MIK, fot. org.
Napisz komentarz
Komentarze