Mammografia to propozycja dla pań dojrzałych, chociaż rak piersi dotyczy kobiet w każdym wieku. Te po 50. roku życia powinny badać się regularnie, minimum co dwa lata. Cytologię wykonywać minimum co trzy i to już zdecydowanie wcześniej. – Z bezpłatnej mammografii mogą korzystać kobiety w wieku 50-69 lat. Natomiast w cytobusach badane są panie w wieku od 25 do 59 lat – mówi Barbara Wrzesińska, prezes Kaliskiego Klubu „Amazonki”. - Tak jest z tymi badaniami cytologicznymi, że na ogół kobiety nie odczuwają żadnych zmian w organizmie, niby nic się nie dzieje, a jednak. Szczególnie tych najmłodszych byłoby dobrze ukierunkowywać na potrzebę robienia badań cytologicznych, także tych mammograficznych czy nauki samobadania piersi, żeby wdrożyły je w codzienność, podobnie jak codzienne mycie zębów.
Cytobusy na ulice wielkopolskich miast wyjadą z inicjatywy Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów oraz Federacji Stowarzyszeń Amazonek i pieniądzom Europejskiego Funduszu Społecznego. - Tym badaniom będą towarzyszyły spotkania edukacyjne współorganizowane przez Federację Stowarzyszeń Amazonki oraz lekarzy rodzinnych, podczas których będzie można nauczyć się samobadania piersi, nauczyć się, jakie są czynniki ryzyka i czynniki chroniące przed zachorowaniem – dodaje Wrzesińska.
Do Kalisza cytobus przyjedzie 7 października. Amazonki z ulotkami informującymi, czym jest badanie oraz czym jest rak szyjki macicy pojawią się już na ulicy Niecałej w czasie jej wrześniowego święta.
Rak szyjki macicy zajmuje 6. miejsce wśród zarejestrowanych nowotworów u kobiet w Polsce. Nowotwory złośliwe szyjki macicy stanowią 3,5% zachorowań.
AW, fot. Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów
Napisz komentarz
Komentarze