Zamiast dokumentacji papierowej – elektroniczna, zamiast rejestracji osobistej czy telefonicznej – internetowa: wielkopolskie szpitale przechodzą informatyczną rewolucję. Projekt koordynuje Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Na ten cel przeznaczy aż 94 mln zł. W ramach przedsięwzięcia zostanie stworzony system, za pomocą którego pacjenci będą mogli korzystać z dwóch usług: e-rejestracji i e-dokumentacji.
e-zdrowie wielkopolskie
System będzie wdrażany sukcesywnie, a w pełni funkcjonować ma do czerwca 2019 roku. - Tak naprawdę dla wszystkich szpitali powiatowych, miejskich, wojewódzkich oznacza to, że będziemy mogli elektronicznie połączyć się z każdym szpitalem, pobrać swoją dokumentację medyczną, uzyskać informacje o swoim stanie zdrowia, ale przede wszystkim będzie to narzędzie dla lekarzy – mówi Maciej Sytek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Np. podczas niesienia pomocy ofiarom wypadku drogowego lekarz będzie mógł szybko w informatycznym systemie sprawdzić czy poszkodowany jest na coś uczulony, jakie leki przyjmuje. Projekt docelowo ma dotyczyć wszystkich ośrodków służby zdrowia, nie tylko szpitali. - Powstanie platforma „e-zdrowia wielkopolskiego”, na której każdy z nas będzie mógł się zalogować i pobrać np. dokumenty ze swojego szpitala, ale nie tylko. Chcemy do tego dołączyć lekarzy rodzinnych, prywatną służbę zdrowia, wszystkich tych, którzy zajmują się naszym zdrowiem i potrzebują informacji o pacjencie – przekazuje Maciej Sytek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia szpitale i przychodnie muszą prowadzić wyłącznie dokumentację elektroniczną. Na jej wprowadzenie wg nowych wytycznych resortu zdrowia mają czas do 2019 roku. Kaliski szpital elektroniczną dokumentację medyczną wprowadza sukcesywnie od kilku lat i w tej kwestii przoduje pośród wielkopolskich szpitali. - Elektroniczna dokumentacja wewnętrzna szpitala funkcjonuje bardzo dobrze, ale tylko w naszej jednostce. By stworzyć system, musimy połączyć wszystkie szpitale. Najważniejszy jest w tym pacjent. To on musi wyrazić zgodę na wgląd i przetwarzanie tych dokumentów – wyjaśnia Wojciech Grzelak, dyrektor kaliskiego szpitala.
Tablet - cyberdoktor
Jednym z wymiarów elektronicznej dokumentacji są tablety, z których lekarze będą korzystać m.in. przy codziennym obchodzie pacjentów. Okrąglak ma obecnie sześć takich urządzeń – testowane są one teraz na trzech oddziałach. Docelowo każdy oddział zostanie wyposażony w dwa medyczne tablety. - Jednym będzie dysponował ordynator, drugim pielęgniarka oddziałowa. To urządzenie pozwala, by lekarz szybko sprawdził czy pacjent otrzymał w odpowiednim czasie leki i czy badania, które zlecił, zostały wykonane. Zarówno zlecenia jak i cały proces leczenia będzie możliwy do sprawdzenia w tablecie – mówi dyrektor szpitala w Kaliszu.
I tak np. radiolog za pomocą tabletu może opisać w systemie zdjęcie pacjenta, które szybko odbiera lekarz prowadzący. - Możemy podejrzeć wyniki badań laboratoryjnych, opis badań radiologicznych. Lekarz może również skorzystać z multimediów i w czasie obchodu głosowo nagrać swój opis badania lub zaleceń dla pacjenta. Później jest to transkodowane do tekstu i automatycznie dodawane do systemu – wyjaśniał podczas konferencji prasowej w lutym 2016 roku Robert Matuszczak, kierownik działu informatyki kaliskiego szpitala.
Kaliski szpital leczy rocznie ponad 38 tysięcy pacjentów, 60 tysięcy osób rocznie przyjmuje w swoich poradniach. Ze SOR-u, pomocy wieczorowej i świątecznej rocznie również korzysta 60 tysięcy pacjentów.
AG, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze