Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Deptak był błędem. Teraz przekształci się w woonerf

Deptak w Kaliszu nie sprawdził się – przyznają władze Kalisza i planują zmiany w ścisłym centrum miasta. Zakaz ruchu samochodów okazał się przysłowiowym gwoździem do trumny zamierającego od lat śródmieścia. Dlatego postanowiono, że dwie ulice zostaną przekształcone w woonerfy, czyli najprościej mówiąc, w miejskie podwórce. Będzie to przestrzeń przeznaczona głównie dla pieszych i rowerzystów i choć w ograniczonym stopniu, również dla kierowców.
Deptak był błędem. Teraz przekształci się w woonerf

Rok temu pod koniec maja władze Kalisza ogłosiły, że fragment ulic Śródmiejskiej i Złotej staną się deptakami. Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestowali przedsiębiorcy, którzy przy deptakach prowadzą sklepy. Obawiali się, że zakaz ruchu i parkowania zniechęci wygodnych dziś klientów do zakupów w centrum. I mieli rację.

Kupcy mają dość deptaka

Po ponad roku funkcjonowania deptaków w końcu przyszedł czas na głębszą refleksję i decyzję o zmianie organizacji tej przestrzeni. - Deptaki w miastach wielkości Kalisza i mniejszych nie sprawdziły się. Dzisiejsze trendy są takie, żeby w miastach do 100 tysięcy mieszkańców i około 100 tysięcy nie realizować deptaków. Przeprowadziliśmy ankiety i nie ukrywam, że posłuchaliśmy przedsiębiorców, którzy bardzo negatywnie odnosili się do całkowitego zamykania ulic w centrum – mówi Izabela Grześkiewicz, kierownik Biura Rewitalizacji Urzędu Miejskiego.- My wprowadzając deptak, nie przyjmowaliśmy tego jako rozwiązanie, które będzie nieruchome, że nic się nie zmieni. Deptak był założeniem pierwotnym, które miało się rozwijać. Z ankiet, z obserwacji i analiz wynika, że prawdopodobnie woonerf będzie najlepszym rozwiązaniem  - tłumaczy Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza.

Czym jest woonerf?

Nazwa woonerf pochodzi z języka holenderskiego i oznacza ''ulicę do mieszkania''. To połączenie deptaka i ulicy. Ulica zostaje przekształcona w taki sposób, by była przyjazna i atrakcyjna dla pieszych, rowerzystów i jednocześnie nadal mogły jeździć po niej samochody. Kierowca raczej się tu nie rozpędzi, bo przeszkodzą mu specjalne szykany. Woonerf ma parkingi, ale zdecydowanie mniej w porównaniu ze zwykła ulicą.

Pierwszy w Polsce woonerf powstał 3 lata temu w Łodzi. Rozwiązanie to okazało się hitem i od tego czasu wciąż powstają tam kolejne woonerfy tętniące życiem.

Miejsce spotkań

W Kaliszu w woonerf zamienią się ulica Śródmiejska na odcinku od Narutowicza do Głównego Rynku i Zamkowa od Grodzkiej do Głównego Rynku.  - Na pewno znajdzie się tam zieleń, mała architektura, czyli ławki, stoliki. Będzie nowa nawierzchnia, nowe oświetlenie, punkty dla przedsiębiorców, żeby mogli się wystawić, będą strefy relaksu – mówi Dagmara Pokorska, naczelnik Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji. Woonerfy mają przyciągać kaliszan, być ich miejscem spotkań i wypoczynku.

Co stanie się z nawierzchnią Śródmiejskiej i Zamkowej? - Wystąpiliśmy już do pani konserwator i mamy wytyczne: musimy zachować istniejącą kostkę. Ona będzie poddana oszlifowaniu, przełożeniu, tak, by umożliwiała komfortowe poruszanie się po niej każdemu z użytkowników – wyjaśnia Dagmara Pokorska.

Zniknie podział na chodniki i jezdnię. Ulica ma stać się jednolita przestrzenią, wygodną dla pieszych, rowerzystów i kierowców.

Prace nad stworzeniem woonerfu są na razie na bardzo początkowym etapie. Przygotowywana jest ogólna koncepcja, w przyszłym roku powstanie projekt. Kaliski woonerf powstanie najprawdopodobniej dopiero w 2019 roku. Miasto ma nadzieję, że inwestycję uda się sfinansować w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

AG, fot. PJ, Urząd Miasta Łodzi


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 22°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 33 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: IgnacTreść komentarza: BO w obecnym kształcie jest daleki od pierwowzoru. Jednym słowem jest wypaczony. Powinno wrócić się do wzorca który zakładał uczestnictwo w nim tylko i wyłacznie mieszkańców miasta grup lub pojedynczych osób. Trzeba wyeliminować z niego grupy pochodzące z budżetu takie jak szkoły, straż miejska itp.Data dodania komentarza: 24.09.2024, 09:11Źródło komentarza: Rozpoczęło się głosowanie na projektu z Budżetu Obywatelskiego LISTAAutor komentarza: JaTreść komentarza: Idea była słuszna i pare lat z rzędu zdawało się to wszystko fajnie działać, ale najnowsze projekty to jakiś budżetowy żart, kwoty chyba wymyślane bez żadnych poważnych przemyśleń a projekty coraz bardziej naciągane.Data dodania komentarza: 23.09.2024, 22:58Źródło komentarza: Rozpoczęło się głosowanie na projektu z Budżetu Obywatelskiego LISTAAutor komentarza: olaTreść komentarza: należy zawiesić w czynnościach na rok dyrektora , bez niego szpital nie upadnie ale bez podstawowych oddziałów , takData dodania komentarza: 23.09.2024, 20:54Źródło komentarza: Oddział zawieszony. "Skumulowane problemy" w okrąglakuAutor komentarza: pytającyTreść komentarza: Towarzyszu jesteś nikczemnym symetrystą i nagminnym kłamcą a Konstytucja to nie stół szwedzki!Nie powołuj się na europejskie przepisy praw demokratycznych bo razem ze swoimi towarzyszami nagminnie je łamaliście i nic sobie nie robiliście z nakazów ETPCz i TSUE.Teraz mówicie o prawie do wolności wypowiedzi a pamiętam jak dziś wasze policyjne bojówki z pałami na spokojnie krzyczących w obronie właśnie Konstytucji!Sory ale tak mnie wasz Pegasus się spodobał że już podglądanie weszło mnie w nawyk!Lepiej nie pytaj gdzie ma twoje i wasze "wersalskie uprzejmości"!Data dodania komentarza: 23.09.2024, 20:26Źródło komentarza: Oddział zawieszony. "Skumulowane problemy" w okrąglaku
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama