Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Radiowóz zawrócił na podwójnej ciągłej. Interwencję nagrał przechodzień, jest postępowanie WIDEO

Czy patrol policji, na widok wykroczenia, miał prawo zawrócić na podwójnej linii ciągłej? Wyjaśnień w tej sprawie domaga się przechodzień ukarany za przejście przez pasy na czerwonym świetle. Mężczyzna upiera się, że funkcjonariusze również postąpili niezgodnie z przepisami. Interwencję zarejestrował telefonem komórkowym. Teraz nagranie może być dowodem w postępowaniu przeciwko policjantom.
Radiowóz zawrócił na podwójnej ciągłej. Interwencję nagrał przechodzień, jest postępowanie WIDEO

Do incydentu doszło w okolicach Rogatki. Była godz. 1.00 w nocy, zupełnie puste ulice. Kaliszanin widział czerwone światło, ale na horyzoncie żadnych samochodów. Przeszedł przez pasy. Wykroczenie zaobserwował przejeżdżający w pobliżu patrol. – Policjanci, nie włączając „koguta”, zawrócili nagle na podwójnej linii ciągłej i podjechali do mnie. Wtedy postanowiłem włączyć nagrywanie w telefonie komórkowym – relacjonuje czytelnik portalu. Mężczyzna nie ukrywał tego faktu przed policjantami. Teraz nagranie może być dowodem przeciwko nim.

Nie mieli włączonych „kogutów”, bo „się skończyły”

Na nagraniu słychać, jak policjant pyta mężczyznę, dlaczego nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej, która nadawała dla niego światło czerwone. – A panowie czemu nie zastosowali się do podwójnej ciągłej na środku drogi? – pyta z kolei mundurowych przechodzień. – Dlatego, że pan popełnił wykroczenie i musiałem zareagować, a nie miałem bliższego miejsca, żeby to uczynić, żeby zawrócić – tłumaczy mu jeden z policjantów. - Czemu pan nie użył „kogutów”? – drąży temat mężczyzna. - Bo się skończyły – słychać odpowiedź mundurowego. Po chwili tłumaczy, że „nie zdążyły się uruchomić”. - Jeśli nie mieli państwo włączonych świateł, to nie mogą przekroczyć sobie podwójnej ciągłej ot tak – dowodzi zatrzymany. - Są panowie normalnymi użytkownikami dróg, jak każdy kierowca, a nie pojazdem uprzywilejowanym.

Funkcjonariusz nie daje za wygraną i obstaje przy swojej wersji. – Mogłem – uzasadnia swoje zachowanie - bo pan popełnił wykroczenie. Przejechałem, bo musiałem, bo taki jest mój obowiązek, żeby reagować na wszelkie przestępstwa i wykroczenia.

Policja wyjaśnia

Wyjaśnienia funkcjonariusza nie przekonały młodego mężczyzny. O komentarz porosiliśmy kaliską komendę.  - Policjanci podejmujący interwencję na drodze powinni używać sygnałów pojazdu uprzywilejowanego (uruchomione sygnały świetlne i dźwiękowe) – przyznaje mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. - Należy jednak podkreślić, że działania podejmowane przez funkcjonariuszy mają często charakter nagły i dynamiczny, dlatego też każdą policyjną interwencję powinno rozpatrywać się w sposób indywidualny.

Czy takiej „nagłej i dynamicznej” reakcji wymagało wykroczenie popełnione przez autora nagrania? Ocenią to przełożeni funkcjonariuszy, którzy otrzymali plik z zapisem tej interwencji. - Materiały zostały przekazane do Wydziału Prewencji w celu wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie, w związku z podejrzeniem złamania przepisów ruchu drogowego przez kierującego radiowozem policjanta – dodaje rzeczniczka kaliskiej jednostki. 

Do czasu publikacji tego materiału decyzja w sprawie policjantów nie zapadła. Dodajmy, że dla przechodnia ta sprawa zakończyła się 100-złotowym mandatem.

Posłuchajcie rozmowy przechodnia z policjantami. Poniżej fragment nagrania.

MIK, wideo: czytelnik portalu, fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama