Autor spotka się z czytelnikami 17 listopada o godz. 18.00 w Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Łaziennej 6. Będzie to okazja do porozmawiania z Piotrem Sobolewskim, zakupu jego publikacji oraz zdobycia dedykacji. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.
O KSIĄŻCE
Powstawał uparcie z popiołów jak mityczny Feniks. Na przekór tym, którzy próbowali go zniszczyć. Niezwykle urokliwy i klimatyczny Kalisz wśród wąskich uliczek, uroczych kawiarenek i pięknej architektury skrywa swoją nieznaną stronę. Piotr Sobolewski odnajduje tajemnicze historie i zapomniane miejsca. Z pasją opowiada o zaskakujących wydarzeniach i niezwykłych ludziach. Przeszłość nieustannie splata się z teraźniejszością.
Kaliski przestępca trafia pod skrzydła samego Ala Capone. Legendarny klub nocny „Piekiełko” czeka na tajemniczych gości – osoby o purytańskich poglądach złapią się za głowę! Turysta ze wschodnich kresów gubi w Kaliszu dokumenty, które są mu przecież niezbędne podczas podróży powrotnej, a Asnyk i Konopnicka spierają się o to, w czyjej biografii Kalisz był ważniejszy. Trudno oderwać się od ich historii, ale w Chełmcach powoli kończą się żniwa… W atmosferze powszechnej grozy z wieży tamtejszego kościoła słychać rozpaczliwe wołanie. Witkacy nocą zakrada się do kościoła i rozmawia z proboszczem w dziwnym języku. Wszystko dynamicznie się zmienia i już po chwili Kalisz staje się potęgą na bokserskiej mapie Polski, a nieznani sprawcy kradną obraz samego Rubensa!
Wszystko się wyjaśni, nic już nie będzie zagadką… Czytanie czas zacząć!
O AUTORZE
Piotr Sobolewski urodził się w 1957 r. – zatem równo 60 lat temu – w Kaliszu i jest kaliszaninem z krwi, kości i młodości. W mieście nad Prosną skończył Szkołę Podstawową nr 5 i Liceum im. Mikołaja Kopernika. Na studia natomiast wyjechał już nad Wartę – jest absolwentem Wydziału Turystyki i Rekreacji na poznańskiej AWF. Przez ponad ćwierć wieku pracował jako nauczyciel w kaliskich szkołach: podstawowej, potem Zespole Szkół Ekonomicznych, a także na obu kaliskich uczelniach wyższych. W międzyczasie uzyskał doktorat z Kultury Fizycznej – temat dysertacji związany był – rzecz jasna – z turystyką. Tą interesował się przez całe życie i te zainteresowania – oprócz podejmowanych niezliczonych wypraw do różnych zakątków Polski, Europy a także, a niech tam, świata – zdyskontował prowadząc przez piętnaście lat własne biuro podróży dla młodzieży szkolnej. Ale drzemiąca w jego duszy pasja turystyczno-krajoznawcza ujawniła się najbardziej kiedy – uzyskawszy odpowiednie uprawnienia – zaczął działać jako organizator i pilot wycieczek oraz przewodnik po Wielkopolsce.
Przez dwie kadencje był nawet prezesem kaliskich przewodników PTTK i to być może zadecydowało, że jego zainteresowania zaczęły coraz bardziej skłaniać się w kierunku regionalizmu. Był m.in. pomysłodawcą krajoznawczych spacerów pn. Kaliszobranie – obecnie realizuje już, w ramach dziewiątego sezonu tych imprez, dziewięćdziesiątą edycję Kaliszobrań. Impreza ta ma stałe grono kilkudziesięciu „stałych bywalców” , na kolejnych comiesięcznych tematycznych wyprawach pojawiło się łącznie już ponad 10 tys. uczestników. We współpracy z władzami Kalisza oraz organizacjami: PTTK, TOnZ czy PTSM realizował też wiele projektów związanych z promocją Kalisza i obsługą przyjezdnych. Współpracuje z mediami regionalnymi – prasą i radiem. Piotr Sobolewski jest także publicystą krajoznawczym, autorem wielu artykułów prasowych oraz kilkunastu pozycji książkowych, m.in. ośmiu tomów Kalejdoskopów Przewodnickich, których treść nawiązuje do tematyki wspomnianych Kaliszobrań, dwóch mini-przewodników po Kaliszu czy opracowania o Stefanie Szolc-Rogozińskim. Posługuje się w nich popularnym językiem, w narracji nie stroniąc od anegdot i ciekawostek. Ma dwoje dzieci i jest już dumnym dziadkiem dwóch wnuczek.
MIK, fot. org.
Napisz komentarz
Komentarze