Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Sekrety Kalisza” – wieczór autorski Piotra Sobolewskiego

Dom Wydawniczy "Księży Młyn" oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zapraszają na spotkanie autorskie z Piotrem Sobolewskim. Ten znany i lubiany przewodnik PTTK, regionalista, pomysłodawca popularnych "Kaliszobrań", autor wielu artykułów prasowych oraz kilkunastu pozycji książkowych, podczas piątkowego spotkania, 17 listopada zaprezentuje swoją najnowszą książkę pt.: "Sekrety Kalisza".

Autor spotka się z czytelnikami 17 listopada o godz. 18.00 w Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Łaziennej 6. Będzie to okazja do porozmawiania z Piotrem Sobolewskim, zakupu jego publikacji oraz zdobycia dedykacji. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

O KSIĄŻCE

Powstawał uparcie z popiołów jak mityczny Feniks. Na przekór tym, którzy próbowali go zniszczyć. Niezwykle urokliwy i klimatyczny Kalisz wśród wąskich uliczek, uroczych kawiarenek i pięknej architektury skrywa swoją nieznaną stronę. Piotr Sobolewski odnajduje tajemnicze historie i zapomniane miejsca. Z pasją opowiada o zaskakujących wydarzeniach i niezwykłych ludziach. Przeszłość nieustannie splata się z teraźniejszością.
Kaliski przestępca trafia pod skrzydła samego Ala Capone. Legendarny klub nocny „Piekiełko” czeka na tajemniczych gości – osoby o purytańskich poglądach złapią się za głowę! Turysta ze wschodnich kresów gubi w Kaliszu dokumenty, które są mu przecież niezbędne podczas podróży powrotnej, a Asnyk i Konopnicka spierają się o to, w czyjej biografii Kalisz był ważniejszy. Trudno oderwać się od ich historii, ale w Chełmcach powoli kończą się żniwa… W atmosferze powszechnej grozy z wieży tamtejszego kościoła słychać rozpaczliwe wołanie. Witkacy nocą zakrada się do kościoła i rozmawia z proboszczem w dziwnym języku. Wszystko dynamicznie się zmienia i już po chwili Kalisz staje się potęgą na bokserskiej mapie Polski, a nieznani sprawcy kradną obraz samego Rubensa!
Wszystko się wyjaśni, nic już nie będzie zagadką… Czytanie czas zacząć!

O AUTORZE

Piotr Sobolewski urodził się w 1957 r. – zatem równo 60 lat temu – w Kaliszu i jest kaliszaninem z krwi, kości i młodości. W mieście nad Prosną skończył Szkołę Podstawową nr 5 i Liceum im. Mikołaja Kopernika. Na studia natomiast wyjechał już nad Wartę – jest absolwentem Wydziału Turystyki i Rekreacji na poznańskiej AWF. Przez ponad ćwierć wieku pracował jako nauczyciel w kaliskich szkołach: podstawowej, potem Zespole Szkół Ekonomicznych, a także na obu kaliskich uczelniach wyższych. W międzyczasie uzyskał doktorat z Kultury Fizycznej – temat dysertacji związany był – rzecz jasna – z turystyką. Tą interesował się przez całe życie i te zainteresowania – oprócz podejmowanych niezliczonych wypraw do różnych zakątków Polski, Europy a także, a niech tam, świata – zdyskontował prowadząc przez piętnaście lat własne biuro podróży dla młodzieży szkolnej. Ale drzemiąca w jego duszy pasja turystyczno-krajoznawcza ujawniła się najbardziej kiedy – uzyskawszy odpowiednie uprawnienia – zaczął działać jako organizator i pilot wycieczek oraz przewodnik po Wielkopolsce.

Przez dwie kadencje był nawet prezesem kaliskich przewodników PTTK i to być może zadecydowało, że jego zainteresowania zaczęły coraz bardziej skłaniać się w kierunku regionalizmu. Był m.in. pomysłodawcą krajoznawczych spacerów pn. Kaliszobranie – obecnie realizuje już, w ramach dziewiątego sezonu tych imprez, dziewięćdziesiątą edycję Kaliszobrań. Impreza ta ma stałe grono kilkudziesięciu „stałych bywalców” , na kolejnych comiesięcznych tematycznych wyprawach pojawiło się łącznie już ponad 10 tys. uczestników. We współpracy z władzami Kalisza oraz organizacjami: PTTK, TOnZ czy PTSM realizował też wiele projektów związanych z promocją Kalisza i obsługą przyjezdnych. Współpracuje z mediami regionalnymi – prasą i radiem. Piotr Sobolewski jest także publicystą krajoznawczym, autorem wielu artykułów prasowych oraz kilkunastu pozycji książkowych, m.in. ośmiu tomów Kalejdoskopów Przewodnickich, których treść nawiązuje do tematyki wspomnianych Kaliszobrań, dwóch mini-przewodników po Kaliszu czy opracowania o Stefanie Szolc-Rogozińskim. Posługuje się w nich popularnym językiem, w narracji nie stroniąc od anegdot i ciekawostek. Ma dwoje dzieci i jest już dumnym dziadkiem dwóch wnuczek.

MIK, fot. org.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1030 hPa
Wiatr: 31 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: JaTreść komentarza: Czyli żeby była jasność, dyrekcja szpitala nie potrafi wypracować rozwiązania które uchroniłoby szpital chirurgii dziecięcej w szpitalu WOJEWÓDZKIM, i w zamian za te nieudolne zarządzanie dyrektor dostaje 125k nagrody ? a to wszystko oczywiście z naszych podatków i składek. Brak prywatnej alternatywy dla NFZ skutkuje właśnie takim stanem służby zdrowia, jakby poczuli na karku oddech ludzi którzy faktycznie znają się na zarabianiu pieniędzy od razu by ruszyli się do roboty.Data dodania komentarza: 12.01.2025, 19:16Źródło komentarza: To już koniec. Zamykają oddział w okrąglakuAutor komentarza: Absurd KaliskiTreść komentarza: Więcej nagród, więcej nagród dla Łysego!!! Zdecydowanie za małe pieniądze zarabia wielmożny książę dyrektor bo jak widać brak motywacji do działania. Zawnioskujmy do Nierządu marszałkowskiego o więcej nagród. Ostrów potrafi w szpital, może czas się doszkolić… Po prostu 🙏Data dodania komentarza: 12.01.2025, 18:22Źródło komentarza: To już koniec. Zamykają oddział w okrąglakuAutor komentarza: ŻarowkaTreść komentarza: Do roboty a nie zabawa w namioty , kijem po tyłku i do pracy a nie stękać że straż miejska!,że śpią w namiotach ! Idiotyzm, Przywrócić obowiązek zatrudnienia , nie będzie bezdomnych i pracy dla uchodźcówData dodania komentarza: 12.01.2025, 18:13Źródło komentarza: ,,Czy w tym parku koczują bezdomni?'' Kaliszanin alarmujeAutor komentarza: KaliszaninTreść komentarza: Współczuję pracownikom ZUS obsługi takich kolejek. Zawsze spada na Was obsługa nowych wymysłów rządowych. Powinniście być za to porządnie docenieni.Data dodania komentarza: 12.01.2025, 17:57Źródło komentarza: Kolejki emerytów pod ZUS. Tylu chętnych dawno tam nie było
Reklama