Tego dnia zachęcamy wszystkich palaczy, aby przynajmniej na jeden dzień podjęli próbę zaprzestania palenia. Problem palenia tytoniu jest w Polsce wciąż aktualny – codziennie w naszym kraju pali papierosy co trzeci mężczyzna (31%) oraz co piąta kobieta (18%) – przywołuje statystyki Elżbieta Wojtyła, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia
Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu.
Dlatego uczniowie kaliskich szkół średnich w Światowym Dniu Rzucania Palenia wyjdą na ulicę i będą przekonywać kaliszan, że warto zacząć walkę z nałogiem. Młodzież będzie można spotkać już od rana:
1. ekipa ZSGH - od godz. 8.00 do 8.15 w Ratuszu, a następnie przed Ratuszem, Planty
2. ekipa ZSGH - po godz. 8.00 w Mc Donaldzie
3. ekipa - młodzież V LO - od godz. 8.30 w szkole a po 9.00 parking Lidla
Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia. W krajach europejskich co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę paląca, ale również jej bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca
o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego.
Odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób odtytoniowych. Rzucenie palenia i utrzymanie abstynencji ułatwia pomoc specjalistów. Fachową pomoc i doradztwo prowadzi działająca przy Centrum Onkologii w Warszawie Ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym, która działa od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-19.00 pod numerem 801 108 108 lub 22 211 80 15.
Informacji na temat metod rzucenia palenia można zasięgnąć również na stronie www.jakrzucicpalenie.pl
AW, PSSE w Kaliszu
Napisz komentarz
Komentarze