W więzieniu przy ul. Łódzkiej przebywali członkowie Solidarności z krótkimi wyrokami. W 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, z inicjatywy NSZZ, na frontowej ścianie zakładu karnego pojawiła się tablica upamiętniająca członków podziemia osadzonych w tym miejscu w latach 1981-1983. - Dokładnej liczby przetrzymywanych tu i w areszcie w Ostrowie Wielkopolskim, nie znamy. Mamy problem z jej ustaleniem. Próbował IPN, próbowaliśmy my, próbował areszt, nie mamy pełnych list z tamtego okresu – wyjaśnia Jarosław Wilner, przewodniczący NSZZ Solidarność Wielkopolska Południowa. - Jeżeli nie będziemy pamiętać o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i tamtych tragicznych wydarzeniach, to tak, jakbyśmy nie pamiętali swojej historii. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy nie pamiętali o tym i nie byli w tych miejscach 13 grudnia.
Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku. Trwał do 22 lipca 1983. W tym okresie internowano ponad 10 tysięcy osób związanych z Solidarnością. Życie straciło około 40 osób.
Jeszcze dziś, tj. w środę 13 grudnia o godzinie 15.00, w kościele oo. Jezuitów odbędzie się msza w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Po nabożeństwie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze przy pamiątkowych tablicach w Ogrójcu Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego.
W piątek, w sali sesyjnej kaliskiego ratusza, odbędzie się konferencja naukowa pt.„Prasa opozycyjna w latach 1945 – 1990”. Początek spotkania o 10.00.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze