Za każdym razem, gdy ubiegasz się o pożyczkę w parabanku lub kredyt w banku, instytucje dokładnie weryfikują, czy jesteś w stanie spłacać zobowiązanie, o które się ubiegasz. Pożyczki bez zdolności kredytowej to produkty finansowe oferowane każdemu, kto nie ma zdolności kredytowej, czyli nie potrafi udowodnić, że da radę tą pożyczkę spłacić. Tego typu pożyczki można spotkać jedynie w instytucjach parabankowych, które zdecydowanie łagodniej podchodzą do weryfikacji swoich klientów. W praktyce oznacza to, że jeśli nawet okaże się, że najprawdopodobniej nie będziesz w stanie spłacić zobowiązania, to i tak parabank może Ci pożyczyć pieniądze. Takie podejście może przeczyć logice, z drugiej strony parabanki są bardziej wyrozumiałe wobec osób, które mają wyjątkowo ciężką sytuację finansową, a potrzebują w krótkim czasie wzmocnić domowy budżet. Pożyczki parabankowe dla zadłużonych mają tą ogromną zaletę, że można zaciągnąć je przez Internet i decyzję otrzymać w 15 minut. Co więcej, wraz z decyzją od razu otrzymujesz pożyczkę. Do wad tego typu pożyczek należy wysokie oprocentowanie oraz sowite prowizje.
Zdolność kredytowa
Jednym z najważniejszych czynników, jakie biorą instytucje finansowe pod uwagę przy udzielaniu pożyczek i kredytów, jest Twoja zdolność kredytowa. Bank lub parabank oblicza, czy jesteś w stanie spłacić określoną kwotę w wyznaczonym czasie, według zapisu umowy. Aby obliczyć Twoją zdolność kredytową, instytucje biorą pod uwagę tzw. czynniki ilościowe i jakościowe. Do czynników ilościowych zaliczamy przede wszystkim wysokość dochodów, ilość zaciągniętych zobowiązań oraz wydatki. W ten sposób parabank prognozuje, jaką kwotę jesteś w stanie miesiąc w miesiąc przeznaczyć na spłatę zobowiązania. Z kolei czynniki jakościowe można określić, jako czynniki miękkie. Do nich zaliczamy np. ilość osób zamieszkujących gospodarstwo domowe, stan cywilny, wiek, historię kredytową oraz wykształcenie. Sumując te czynniki, parabank określa Twoją zdolność spłaty kredytu.
Rodzaje pożyczek bez zdolności kredytowej
Pożyczki bez zdolności kredytowej można podzielić na kilka rodzajów. Naturalnie sektor cały czas się rozwija i z dnia na dzień dochodzą nowe produkty finansowe z tej kategorii. Poniżej przygotowaliśmy dwa rodzaje pożyczek, które cieszą się największym zainteresowaniem i są najczęściej oferowane przez parabanki.
- Pożyczki z gwarantem. Oprócz Ciebie, zgłasza się dodatkowo osoba, która swoim podpisem i majątkiem poświadczy, że spłacisz zadłużenie. Zazwyczaj jest to członek rodziny albo bardzo dobry przyjaciel. Przy tego typu pożyczkach osoba, która ręczy za Ciebie, musi darzyć Cię ogromnym zaufaniem, ponieważ w razie nie spłacania zobowiązania, dług przechodzi na niego. Wówczas gwarant pozostaje z Twoim zobowiązaniem na koncie. W sytuacji, kiedy regularnie spłacasz pożyczkę, podpis gwaranta jest jedynie czystą formalnością.
- Pożyczki pod zastaw. W razie nie spłacenia pożyczki, instytucja przejmuje przedmiot, na którym wisi zobowiązanie. Najczęściej zastawia się motor, samochód, drogą biżuterię, dzieła sztuki a w najgorszych wypadkach – nawet mieszkanie lub dom.
Podsumowanie
Napisz komentarz
Komentarze