Inicjatorem i twórcą niecodziennego projektu edukacyjnego zatytułowanego „Fortepianowy kalejdoskop” jest kompozytor i długoletni pedagog ostrowskiej i kaliskiej szkoły muzycznej – Andrzej Henryk Bączyk. Projekt obejmuje pierwsze wydanie zbioru 35 miniatur na fortepian przeznaczonych dla początkujących pianistów. W ramach cyklu koncertów odbywa się ich prezentacja połączona z promocją wydanych nut. Celem projektu jest uzupełnienie rozwoju wyobraźni muzycznej małych adeptów gry na fortepianie poprzez zapoznanie ich, już na początkowym etapie nauki, z różnymi aspektami muzyki współczesnej, takimi jak: odmienne brzmienia, nowe, czasami zaskakujące sposoby gry, niekonwencjonalne graficznie sposoby notacji utworu.
W miniony wtorek dwa koncerty odbyły się w ostrowskim Forum Synagoga, natomiast w poniedziałek, 26 marca, melomani mogą spotkać się w Sali Recepcyjnej kaliskiego Ratusza. Miniatury Andrzeja Henryka Bączyka zabrzmią głównie w interpretacji młodych adeptów sztuki gry na fortepianie z kaliskiej PSM, ale nie tylko, gdyż towarzyszyć im będą również rówieśnicy z Ostrowa. Wstęp na koncert o godzinie 17.00 jest wolny.
Realizacja projektu możliwa była dzięki finansowemu wsparciu sponsorów: PUPILFoods, TRASKO Automatyka, EPOX, EFEKT, KOMEDA Hotel, BP-DRUK Drukarnia, Grażyna Jurga, Donata i Ireneusz Solscy, Jolanta i Zbigniew Skiba oraz Kornelia i Krzysztof Skiba.
Potwierdzeniem zarówno dydaktycznej, jak i artystycznej wartości miniatur wchodzących w skład „Fortepianowego kalejdoskopu” jest zdobycie przez kompozytora w 2011 roku I Nagrody na Otwartym Konkursie Kompozytorskim w ramach III Festiwalu Muzycznego im. Henryka Mikołaja Góreckiego „Mikołajowe granie” (do Konkursu zgłoszonych zostało 9 miniatur). Pokłosiem Konkursu była publikacja w 2012 r. przez Rydułtowskie Centrum Kultury FENIKS nagrodzonych i wyróżnionych utworów. Cennym atutem obecnego, pełnego wydania zbiorku, podnoszącym jego wartość estetyczną i wizualną, są autentyczne dziecięce rysunki autorstwa Ani – córeczki kompozytora – która opatrzyła każdą miniaturę ilustracją, stanowiącą projekcję dziecięcej wizji słyszanej muzyki.
RK, fot. org.
Napisz komentarz
Komentarze