We wrześniu 2017 roku na ulice Kalisza wyjechało 10 nowych niskopodłogowych Solarisów Urbino 12 IV generacji z silnikiem Euro VI. Autobusy kosztowały prawie 15 milionów złotych. Zostały zakupione w ramach leasingu operacyjnego. Raty KLA będzie spłacać przez 10 lat.
W listopadzie 2017 do Kalisza przyjechało 5 autobusów hybrydowych marki MAN oraz 4 autobusy marki SCANIA - diesli z silnikami Euro VI. Miasto kupiło je dzięki unijnemu dofinansowaniu.
Łącznie zatem w minionym roku Kalisz wzbogacił się o 19 nowych autobusów spełniających unijne normy emisji spalin.
Wówczas wiele mówiono nie tylko o ekologicznych zaletach nowych pojazdów, ale i o oszczędnościach, jakie przynoszą, jeśli chodzi o zużycie paliwa. Nowe Solarisy jeżdżą już po ulicach Kalisza od 7 miesięcy, a hybrydy i Scanie od niespełna 4.
Radny Platformy Obywatelskiej Eskan Darwich postanowił zatem zapytać prezydenta, ile wynoszą oszczędności na paliwie w nowych autobusach w porównaniu do starych. Okazało się, że, jak na razie, oszczędności nie ma. - Najnowsze autobusy charakteryzują się wyższym zużyciem paliwa od autobusów poprzedniej generacji. Autobusy zakupione w latach 2010-2011 spełniały normę emisji spalin Euro V, natomiast autobusy z roku 2017 spełniają już najwyższe normy emisji spalin t.j. Euro VI, co niestety odbywa się kosztem większego zużycia. Potwierdzają to zarówno opinie producentów autobusów jak i doświadczenia operatorów publicznego transportu zbiorowego z innych miast – odpowiada prezydent Grzegorz Sapiński.
Średnie zużycie paliwa na 100 km dla starszych modeli kaliskich autobusów:
Volvo 49,4 l na 100 km
Scania 43,6 l na 100 km
Solaris III generacji 36,6 l na 100 km
Nowe autobusy
Solaris IV generacji 42,3 l na 100 km
Scania 42,1 l na 100 km
MAN o napędzie hybrydowym 40,4 l na 100 km
Do końca lipca tego roku firma MAN dostarczy nam kolejnych 11 hybryd.
W informacjach na temat tych autobusów możemy przeczytać: „Autobus hybrydowy MAN zużywa nawet 30% mniej paliwa i oszczędza w ten sposób 10 000 l oleju napędowego rocznie. MAN Lion's City Hybrid obciąża środowisko w wymiarze nawet o 26 ton dwutlenku węgla rocznie mniej, niż porównywalne autobusy miejskie, wyposażone w silniki konwencjonalne. Nowoczesny napęd hybrydowy nie tylko oszczędza środowisko i portfel, ale również podnosi komfort życia w centrach miast dzięki niższej emisji hałasu oraz spalin na przystankach”.
Z pewnością zyski dla środowiska dzięki hybrydowym autobusom są nie do przecenienia. Czy jednak rzeczywiście zużycie paliwa będzie o 30% mniejsze od tradycyjnych autobusów? Sprawdzimy to po roku funkcjonowania hybryd w Kaliszu.
AG, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze