Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na ludowo i międzynarodowo ZDJĘCIA

Już po raz dwudziesty pierwszy w Żegocinie, w powiecie pleszewskim, odbyły się Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. W niedzielę, na estradzie przy ośrodku kultury, zaprezentowały się zespoły z naszego regionu, a także z Serbii, Słowacji i Węgier. W imprezie chętnie uczestniczą nie tylko mieszkańcy okolicznych miejscowości, ale także kaliszanie i pleszewianie, nagradzając gorącymi brawami wszystkie występy ponad trzygodzinnego koncertu.

Impreza w Żegocinie rozpoczęła się po południu, bowiem główną część prezentacji poprzedzają: konkurs a capella śpiewających solistów ze wszystkich zespołów oraz wybory miss festiwalu, którego uczestniczki występują w strojach ludowych. Wyniki obu form współzawodnictwa podawane są później w trakcie wieczornej gali.

Niedzielne spotkanie w Żegocinie rozpoczął „Polonez flagowy” grupy rodziców z zespołu „SNUTKI” z Potarzycy oraz przemówienia prezesa Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej w Potarzycy i władz samorządowych.

Tego wieczoru świetnie zaprezentowały się polskie zespoły o wieloletniej tradycji, m.in. Kapela Ludowa z Żegocina i Zespół Śpiewaczy ŁAGIEWNICZANIE, ale estrada należała przede wszystkim  do młodych wykonawców. Tańce wielkopolskie i kujawiaka z oberkiem doskonale wykonał Zespół Tańca Ludowego KOSYNIERZY z Jankowa Przygodzkiego. Swą energią całą publiczność zaraziła grupa młodzieżowa z zespołu folklorystycznego SNUTKI z Potarzycy, a najwięcej radości, zwłaszcza rodzicom, sprawiły maluchy tańczące i śpiewające od niedawna w Zespole Folklorystycznym ŻEGOCINIANIE.

Estrada Folkloru w Żegocinie to znakomita okazja, aby poznać folklor innych krajów – ich piękne stroje, czasami egzotycznie brzmiące rytmy i melodie, całkowicie odmienne układy choreograficzne i niejednokrotnie zaskakujące instrumentarium, takie jak np. małe talerze perkusyjne przyczepione do butów tancerzy. W tym roku gorąco oklaskiwano: Zespół Folklorystyczny SLOBODA z serbskiej Rumenki, Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny TOPOGO z węgierskiej Nyiregyhazy, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny SARISANCEK ze słowackiego Preszowa oraz Zespół Folklorystyczny IGLIKA z bułgarskiego Płowdiw.

Tradycyjnie Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne zakończyło wręczenie statuetek-ludowych rzeźb wszystkim  kierownikom zespołów uczestniczących w Festiwalu oraz wspólne wykonanie „Pieśni pożegnalnej”, które co roku jest dla wszystkich artystów jednocześnie niezwykle radosnym i wzruszającym momentem.

R. Kuciński, zdj. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1034 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama