Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kosmiczna kumulacja. W najbliższy piątek niebo zafunduje nam niezwykły spektakl

Kumulacja nastąpi o 21.30, a samo zaćmienie księżyca będzie trwało 103 minuty. I będzie jedynym takim w tym stuleciu, dlatego w piątkowy wieczór, 27 lipca warto wygospodarować chwilę i spojrzeć w niebo. Zjawisko będzie widoczne gołym okiem i będzie można je obserwować wszędzie, ale my zachęcamy, by wybrać się na Pola Marsowe i tam nie tylko podziwiać zaćmienie, ale też posłuchać pasjonatów astronomii.

- Zaćmienie księżyca to takie zjawisko, że księżyc – najbliższe nam ciało astronomiczne - znajduje się w cieniu Ziemi, czyli nie jest bezpośrednio oświetlony promieniami słonecznymi i przez jakiś czas Ziemia uniemożliwia bezpośrednią obserwację księżyca – wyjaśnia Radosław Pior z Koło Astronomicznego Malapet w Kaliszu.

Częściowe zaćmienia zdarzają się dość często. Nawet kilka razy w roku. Całkowite raz na dwa lata, ale tegoroczne będzie wyjątkowe. Przed nami kosmiczna kumulacja. - To jest połączenie całkowitego zaćmienia księżyca, najdłuższego w XXI wieku, bo trwającego ponad 103 minuty. Wtedy Księżyc będzie brunatno - czerwony i będzie połączony z inną czerwoną atrakcją - z Marsem, który w tym momencie znajdzie się najbliżej Ziemi od 15 lat. I będzie na niebie najjaśniejszy od tych 15 lat – zachęca do obserwacji Radosław Pior.

Jeśli będzie pogoda zaćmienie będzie widoczne wszędzie, ale Koło Malapet zaprasza na Pola Marsowe. Już o 20.30 będzie można zobaczyć zaćmienie częściowe, popatrzeć na Marsa czy Międzynarodową Stację Kosmiczną i posłuchać opowieści o kosmosie i zjawiskach, jakie tego dnia będą widoczne na niebie.

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1035 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama