W miniony piątek Sejm, a w nocy z wtorku na środę Senat przyjął nowelizację ustaw m.in. o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. Dokument trafi teraz na biurko prezydenta. Nowelizacja ustaw sądowych przewiduje m.in., że Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN będzie wybierało i przedstawiało prezydentowi kandydatów na I prezesa SN niezwłocznie po obsadzeniu 2/3 liczby stanowisk sędziów SN, a nie – tak jak obecnie głosi przepis – dopiero, gdy obsadzone są niemal wszystkie stanowiska. - Senatorzy, wybrani przez naród, którzy powinni go reprezentować i którzy swoim honorem, swoją mądrością powinni gwarantować, że naród nie będzie oszukiwany, że ustawy będą zgodne z Konstytucją i europejskim prawem i wreszcie, że będą zgodne ze zwykłą moralnością. Tym ludziom odwagi i przyzwoitości zabrakło. Wstyd – mówił Michał Witkowski z kaliskiego KOD-u.
Kilkadziesiąt osób zgromadzonych przed sądem skandowało: Chcemy veta! Zwyciężymy! Większość miało ze sobą kartki lub naklejki z napisami: „PiS off”, „Nie damy się zastraszyć” czy „Veto. Nawet gdybyś pozostał sam Twoje veto ma tym większe znaczenie”. Był też transparent: „Zdradza ojczyznę ten, kto łamie jej Konstytucję”. - Jesteśmy tu regularnie. Nie zgadzamy się z tym co się dzieje, z łamaniem prawa, walczymy też dla młodych ludzi, którzy nie pamiętają tego, co było. My to pamiętamy dobrze i widzimy, że to powtórka, to wraca – mówi nam Waldemar Suliga. – Chcemy, żeby prawo znaczyło prawo, a sprawiedliwość – sprawiedliwość – dodaje Paweł Pawlak. - Praktycznie nie mamy niezawisłego sądownictwa, czyli trzeciego filaru, na którym opiera się władza w demokratycznym państwie. Jestem zrozpaczona, wściekła, nigdy się nie spodziewałam, że po 89 roku znajdziemy się znów w tej samej sytuacji. Prawie 30 lat pracy zostało zupełnie zmarnowanych – uważa Krystyna Rygiel, która na demonstrację przyszła z wnukami. – To też rodzaj lekcji obywatelskiego wychowania – dodaje.
Protestujący nadziei upatrują w Unii Europejskiej. Komisja Europejska może skierować do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ustawę o Sądzie Najwyższym zgodnie z art. 258 Traktatu o funkcjonowaniu UE.
AG, fot. autor; wideo: Magazyn Miejski
Napisz komentarz
Komentarze