Święto kościelne wynika z aktu wiary dotyczącej wzięcia do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu jej ziemskiego żywota. Maria została poczęta bez grzechu pierworodnego i żyła bezgrzesznie, więc w sensie teologicznym nie mogła umrzeć, bo śmierć jest przecież konsekwencją grzechu. „Dlatego w kościele już od pierwszych wieków istnieje przekonanie, że Maryja – jak to mówią w kościele wschodnim – zasnęła albo została z duszą i ciałem wzięta do nieba. Oficjalnie 1 listopada 1950 roku papież Leon XII ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny” – powiedział ks. dr Włodzimierz Guzik, proboszcz parafii p.w. Matki Teresy z Kalkuty.
Mniej więcej od V wieku wierni nazywają ten dzień Świętem Matki Boskiej Zielnej i czczą Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i bujnej roślinności. W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, zwłaszcza przez rolników. „To zrozumiałe. Akurat przypada 15 sierpnia, a więc wtedy, kiedy kończą się żniwa, kiedy są już te pierwsze płody ziemi, dlatego tego dnia wnosimy do naszych kościołów kwiaty, zioła, trawy, by w tym symbolicznym geście podziękować Panu Bogu za zebrane plony” - dodał ks. dr Włodzimierz Guzik.
Od 26 lat 15 sierpnia to także święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na pamiątkę zwycięskiej bitwy roku 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej na przedpolach Warszawy. Jej znaczenie było tak duże, że wydarzenie to zwyczajowo zaczęto nazywać „Cudem nad Wisłą”.
W tym roku ze względu na remont Kościoła Garnizonowego uroczysta msza święta z udziałem władz miasta i pocztów sztandarowych odbędzie się o wpół do pierwszej w kaliskiej katedrze. Dla jej uczestników przygotowano dwa autobusy, którymi udać się mogą na cmentarz wojskowy na Majkowie, gdzie nastąpi złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed kaplicą mjr. Stefana Waltera, dowódcy 29. Pułku Strzelców Kaniowskich.
R. Kuciński, zdj. autor
Napisz komentarz
Komentarze