niedziela, 22 września 2024 08:31
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dwa lata funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Co najbardziej denerwuje kaliszan?

Dzisiaj, tj. 5 października mijają dwa lata od wdrożenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie kraju. Jak podkreśla policja dane: prawie 1,5 mln użytkowników, 5 mln odsłon strony i ponad 900 tys. naniesionych zagrożeń potwierdzają słuszność zaproponowanego w 2016 r. społeczeństwu rozwiązania. Przekazane przez mieszkańców tą drogą informacje w blisko 50% zostały potwierdzone.
Dwa lata funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Co najbardziej denerwuje kaliszan?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje na terenie całego kraju od 5 października 2016 r. To nowatorskie rozwiązanie z wykorzystaniem sieci internet zostało opracowane przy znaczącym udziale obywateli, którzy podczas konsultacji społecznych założeń tego przedsięwzięcia wskazywali swoje oczekiwania i potrzeby w zakresie poprawy poczucia bezpieczeństwa. W wyniku tych spotkań powstała aplikacja składająca się z części statystycznej - prezentującej poziom zagrożenia wybranymi kategoriami przestępstw, wykroczeń, zdarzeń drogowych oraz mapa interaktywna - umożliwiająca bezpośrednie działanie użytkownika na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego. Bezpłatny i anonimowy dostęp do aplikacji oraz ważna problematyka jaką jest bezpieczeństwo, spowodowały, że aplikacja cieszy się od samego początku funkcjonowania dużą popularnością. Niewątpliwie wpływ na taki poziom zainteresowania ma szybkie i rzeczowe podejmowanie działań przez Policję w celu weryfikacji naniesionego przez obywatela zagrożenia, a w przypadku jego potwierdzenia, skutecznej eliminacji.

Nieprawidłowe parkowanie największym problemem

W samym Kaliszu mieszkańcy zgłosili ponad 1700 miejsc, którymi ich zdaniem powinna zainteresować się policja. Najwięcej na Dobrzecu (ponad 400), w okolicach Podgórza (ponad 150) i w ścisłym centrum (ponad 130). – Zdecydowanie najwięcej interwencji dotyczy nieprawidłowego parkowania, głównie na Dobrzecu między blokami, przekraczania dozwolonej prędkości, przede wszystkim na drogach krajowych, a także chuligańskich wybryków i spożywania alkoholu w miejscach publicznych – mówi mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Mapa i szczegółowe dane dostępne są tutaj.

Mapa ewoluuje dzięki użytkownikom

Z policyjnych danych wynika, że dzięki mapie zatrzymano wielu piratów drogowych znacznie przekraczających dozwoloną prędkość, zwłaszcza na obszarze zabudowanym, poprawiono infrastrukturę drogową, wyegzekwowano przestrzeganie przepisów dotyczących właściwego parkowania pojazdów czy też spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz wiele innych, których chociażby incydentalne występowanie miało istotny wpływ na poczucie bezpieczeństwa ludzi. - Należy przy tym podkreślić, że użytkownicy nie tylko włączają się w funkcjonowanie aplikacji poprzez nanoszenie zagrożeń, ale również zgłaszają potrzeby związane ze zmianami i rozwojem funkcjonalności Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – zauważa Komenda Główna Policji. - W efekcie tych postulatów, w lipcu 2017 r. dokonano ewaluacji projektu wprowadzając liczne udogodnienia takie jak: możliwość dodania opisu zagrożenia, załączenia zdjęć lub filmów, wskazania dnia tygodnia czy pory dnia występowania zagrożenia, czy też korzystania z wersji na urządzeniach mobilnych. Kolejne miesiące doświadczeń będą skutkować dodatkowymi zmianami, dzięki którym korzystanie z aplikacji będzie łatwiejsze.

MIK, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 13°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama