Podczas tak urokliwego koncertu rodzi się pytanie, czy my w ogóle musimy zapraszać solistów z zewnątrz? Mamy naprawdę znakomitych instrumentalistów w szeregach kaliskiej orkiestry. Oczywiście, żartuję, ale tylko odrobinę. Mam świadomość, że zamykanie się jedynie w gronie lokalnych wykonawców byłoby mało inspirujące dla całego zespołu, ale pragnę podkreślić, że występ młodych skrzypków związanych z naszą orkiestrą zrobił na mnie ogromne wrażenie. Niemałe znaczenie miał dobór repertuaru chwytającego za serca i mile pieszczącego uszy licznie zgromadzonych na inauguracyjnym koncercie melomanów. Wieczór wypełniły bowiem: koncert na cztery skrzypce h-moll Antonio Vivaldiego, Introdukcja i Rondo Cappriccioso op.28 Camille’a Saint-Saensa, Poemat op. 25 Ernesta Chaussona i Carmen-Fantasie Frantza Waxmana.
Po raz pierwszy w pełnym składzie zabrzmiały trzy historyczne instrumenty sprzed trzech wieków, które kaliska filharmonia otrzymała w użyczenie. To wyjątkowe starowłoskie skrzypce pochodzące z warsztatów słynnych lutników. Podczas wieczoru zagrało na nich trzech nowych koncertmistrzów. Każdy wykonał wirtuozowski koncert solowy, tak by można było usłyszeć pełne brzmienie tych instrumentów - skrzypiec Testore, które już od półtora roku są w posiadaniu Filharmonii Kaliskiej, ale także dwóch innych instrumentów, czyli skrzypiec Montagnany z 1727 roku oraz instrumentu ze szkoły Guadagniniego z I połowy XVIII wieku.
Nowi koncertmistrzowie to Szymon Naściszewski, urodzony w Rzeszowie absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dr. Jakuba Jakowicza oraz Hochschule für Musik, Tanz und Medien Hannover w klasie prof. Adama Kosteckiego, który W październiku bieżącego roku rozpoczął studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury prof. Pawła Przytockiego; Dominik Kossakowski - absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w klasie skrzypiec Rolanda Baldiniego. Solista i kameralista, wielokrotny koncertmistrz orkiestr młodzieżowych i zespołów towarzyszących krajowym i międzynarodowym projektom orkiestrowym oraz Grzegorz Warzecha – absolwent PSM II im. W. Lutosławskiego w Nysie w klasie mgr Janusza Gajownika, który w roku 2014 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. G i K. Bacewiczów w Łodzi pod kierunkiem prof. Łukasza Błaszczyka. W tym samym roku rozpoczął studia doktoranckie w klasie tego samego pedagoga, a obecnie jest w trakcie realizacji rozpoczętego w 2016 roku przewodu doktorskiego.
Solistą wieczoru był także Jakub Śmigielski - skrzypek solista, kameralista, muzyk orkiestrowy, koncertmistrz Filharmonii Kaliskiej od kilu sezonów. Poprzednio związany z Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie, orkiestrą młodych talentów Sinfonia Iuventus, a także Radomską Orkiestrą Kameralną, który ukończył Warszawską Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina, gdzie kształcił się u Krzysztofa Jakowicza, Janusza Kucharskiego oraz Marii Orzechowskiej. Od 2011 uczy gry na skrzypcach w Państwowej Szkole Muzycznej w Kaliszu. Inauguracyjny koncert, w którym znakomicie zabrzmiała także IX Symfonia e-moll „Z Nowego Świata” op. 95 Antoniego Dvořáka, ciekawym komentarzem opatrzyła Danuta Synkiewicz, na co dzień związana z Radiem Poznań.
R. Kuciński, zdj. autor, Arek Szymański
Napisz komentarz
Komentarze