Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

100 lat „Kopernika”. Jubileuszowy Zjazd Absolwentów ZDJĘCIA

Taki zjazd odbywa się raz na sto lat. Dlatego mury kaliskiego III Liceum obecnie im. Mikołaja Kopernika, a dawniej im. Anny Jagiellonki w sobotę wypełniły się tłumami absolwentów. Wychowankowie w uroczystym przemarszu ulicami miasta udali się do auli UAM, gdzie odbyła się gala podsumowująca 100-lecie Szkoły Dwojga Imion.

Henryk Nester maturę w „Kopcu” zdawał w 1980 roku. Studiował w Łodzi i mieszka tam do dziś. Jest ekonomistą. Regularnie uczestniczy w Zjazdach Absolwentów, dlatego tym bardziej nie mogło go zabraknąć na tym wyjątkowym związanym z jubileuszem 100-lecia. Czasy liceum uważa za najlepsze w swoim życiu. - Wspaniałe, beztroskie lata. Jak się ma między 15 a 19 lat to nie ma się takich obciążeń, jak teraz, w życiu dorosłym. Jest totalny luz. Jedynym obowiązkiem jest nauka, przychodzenie do szkoły i to wszystko, a cała reszta trudności życiowych nie istnieje. To cudowny okres i wszystkim mówię: korzystajcie z tego okresu, nie ma lepszego okresu – mówi Henryk Nester.

Połączył ich "Kopernik". Renata i Marek chodzili do jednej klasy. Od 37 lat są małżeństwem.

W murach „Kopernika” przez 100 lat zawiązały się tysiące przyjaźni i miłości. Niektóre trwają do dziś. Renata i Marek Jaworowiczowie chodzili do jednej klasy w latach 1974-1978. Parą zostali pod koniec liceum. Od 37 lat są małżeństwem.  - W pierwszej klasie go nie lubiłam, dopiero w trzeciej coś do siebie poczuliśmy. Były wiersze Asnyka, Tuwima, karteczki wysyłane na lekcjach, spotkania po zajęciach, a potem miłość wybuchła – wspomina Renata.  – W tej szkole była fajna atmosfera, dużo dobrej muzyki: Pink Floyd, Lez Zeppelin, dużo ciekawych, inspirujących rozmów. Naszą wychowawczynią była Irena Korczyńska, panią dyrektor była pani Pastuszek – wspomina Marek. - To była komuna, lata 74-78, ale po cichutku o Katyniu wiedzieliśmy, jak było naprawdę. Także w tych trudnych czasach to było takie miejsce, gdzie jednak wolni ludzie się ukształtowali – dodaje Renata.

W ramach Jubileuszu otwarto Salę Historyczną im. Anny Jagiellonki

IX Zjazd Wychowanków Szkoły Dwojga Imion: Mikołaja Kopernika, a dawniej im. Anny Jagiellonki to jeden z elementów finału obchodów 100-lecia szkoły. W piątek odbył się Mecz Stulecia. W siatkówkę zagrały absolwentki kontra uczennice, a mecz komentował znany dziennikarz sportowy, Maciej Kurzajewski, absolwent III LO.

W sobotę w szkole uroczyście otwarto salę historyczną im. Jagiellonek i odsłonięto tablicę pamiątkową. W samo południe uczestnicy zjazdu, uczniowie, nauczyciele, przyjaciele szkoły i zaproszeni goście przemaszerowali ulicami miasta do budynku Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM. Tutaj odbyła się uroczysta gala, którą uświetnił występ sławnego absolwenta „Kopernika”, Mieczysława Szcześniaka. - Bawimy się, przeżywamy, jest historycznie, sentymentalnie, nostalgicznie, ale i bardzo wesoło, przyjaźnie. Widać po twarzach absolwentów, że rzeczywiście cieszą się, że tu są, a my jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy ich gościć. Jak to się mówi: najważniejszy jest uczeń, duszą szkoły jest nauczyciel, a dumą szkoły są absolwenci – mówi nam Anna Narewska, dyrektor III Liceum - Stanowimy fantastyczną zgraną społeczność międzypokoleniową. Chodzą do nas wnuki naszych absolwentów sprzed lat. Jest u nas duża dawka kreatywności. Oprócz nacisku na przedmioty ścisłe, które niejako gwarantują nam wysokie lokaty w rankingach, jest przecież teatr, jest poezja, jest wspaniały chór. Jesteśmy zatem wszechstronni, tak jak na wychowanków takiego patrona – Mikołaja Kopernika przystało – dodaje Anna Narewska.

O 20:00 w restauracji „Aljo” rozpocznie się „Bal 100-lecia”. A jutro, w niedzielę o 11:00 odbędzie się wmurowanie „Kapsuły czasu”. Znajdzie się w niej między innymi dokumentacja z całego Roku Jubileuszowego i Zjazdu wraz z listem do przyszłych pokoleń. Kapsuła będzie mogła być odkopana dokładnie za 50 lat, czyli w 2068 roku. W listopadzie szkoła symbolicznie wejdzie w nowe stulecie, otwierając odnowione, zabytkowe drzwi i zyskując przebudowane wejście i nowe ogrodzenie. Prace nad tą inwestycją, zgłoszoną przez placówkę jako zadanie w ramach budżetu obywatelskiego, właśnie trwają. A już w przyszłym tygodniu wyjątkowa edycja "Copernicus Science", czyli festiwalu nauki. Rozpocznie się on 17 października, w rocznice urodzin Anny Jagiellonki, pierwszej patronki szkoły.

Szkoła znajdująca się przy ul. Kościuszki została powołana do życia w niepodległej Polsce w listopadzie 1918 roku jako Państwowe Żeńskie Gimnazjum im. Anny Jagiellonki. Była to  ośmioklasowa szkoła średnia o profilu matematyczno-przyrodniczym. W 1967 roku  liceum – dotychczas żeńskie – zostało szkołą koedukacyjną. Utworzono – obok profilu podstawowego – klasy o profilu matematyczno-fizycznym oraz sportowym. Cztery lata później liceum nadano imię Mikołaja Kopernika.

III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika to obecnie najlepsze liceum w Kaliszu i jedno z najlepszych w Wielkopolsce. W rankingu magazynu „Perspektywy” w tym roku zajęło 7. miejsce wśród wielkopolskich liceów. Najwyższą lokatę zdobyło w 2017 roku. Wówczas „Kopiec” był piąty.

AG, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1037 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama